Każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny (samochód, motorower, motocykl, traktor czy przyczepa) musi mieć ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Zasada ta nie dotyczy tylko aut zarejestrowanych jako zabytkowe, które powinny mieć ubezpieczenie jedynie wtedy, kiedy poruszają się (lub nawet parkują) na drogach publicznych.

Sprzedaję samochód, czy muszę oddać kupującemu moje ubezpieczenie? Gdy spowoduje on wypadek autem z wykupioną przeze mnie polisą, to czy pójdzie to na moje konto?

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami auto sprzedaje Pan wraz z polisą OC. W momencie dokonania transakcji wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczeniowej przechodzą na nabywcę. Nie trzeba się jednak obawiać, że szkody spowodowane przez kupującego obciążą konto sprzedawcy – ważne tylko, żeby w umowie kupna-sprzedaży pojazdu była zaznaczona dokładna data transakcji.

Sprzedałem samochód. Czy muszę powiadomić o tym ubezpieczyciela, u którego miałem wykupioną polisę OC?

- Po sprzedaży auta masz 14 dni na poinformowanie o tym fakcie towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczyciel może np. wystawiać kolejne doroczne polisy lub domagać się opłacenia zaległych jego zdaniem składek. Odkręcenie tego zajmuje z reguły więcej czasu niż poinformowanie o zbyciu auta.

Kupiłem samochód z polisą OC ważną jeszcze przez kilka miesięcy. Czy muszę się zgłosić do ubezpieczyciela, który ją wystawił?

- Warto to zrobić! Wprawdzie jeśli nie zrobisz nic, twoje nowe auto pozostanie ubezpieczone do końca okresu wskazanego w polisie, jednak i tak warto sprawdzić u ubezpieczyciela, czy poprzedni właściciel pojazdu opłacił wszystkie raty za ubezpieczenie. Jeśli nowy nabywca nie wypowie umowy, ubezpieczyciel będzie mógł też od niego domagać się uiszczenia zaległości.

Uwaga! Ubezpieczyciel ma też prawo do tzw. rekalkulacji składki – jeśli np. poprzedni właściciel miał maksymalne zniżki, a nowy ma zwyżki z tytułu wcześniejszych wypadków lub młodego wieku. W takiej sytuacji często opłaca się zrezygnować z ważnej jeszcze polisy i wykupić nową u ubezpieczyciela, który zapewni lepsze warunki. Warto więc sprawdzić, czy mamy ubezpieczenie za darmo, czy będziemy musieli za nie dopłacić. Uwaga! Przejęte od sprzedającego ubezpieczenie OC nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok!

Kupiłem samochód z ważną polisą OC, ale chcę zmienić ubezpieczenie, bo inna firma proponuje mi korzystniejszy pakiet OC i AC. Czy muszę czekać do końca ważności polisy?

- Polisę przejętą od poprzedniego właściciela możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie. Ważne jednak, żeby nie doszło do sytuacji, w której będzie jakakolwiek przerwa między datami obowiązywania starego i nowego ubezpieczenia. Brak ciągłości w OC grozi dotkliwymi karami finansowymi – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może je nałożyć nawet po 5 latach!

Chcę kupić samochód, ale okazało się, że od 3 lat jego dotychczasowy właściciel nie kupował polisy OC. Czy jako nabywca takiego auta narażę się na to, że zapłacę karę lub ktoś nakaże mi opłacić ubezpieczenie za ubiegłe lata?

- Bez obaw – problemy może mieć tylko poprzedni właściciel! Żeby uniknąć kłopotów, trzeba jednak zawrzeć umowę ubezpieczenia w dniu zakupu pojazdu i koniecznie, zanim wyjedzie on na drogę!

Rozbiłem samochód. Na razie nie zamierzam go naprawiać, więc przez kilka następnych miesięcy będzie stał w warsztacie, bo nie nadaje się do jazdy. Czy do czasu naprawienia auta muszę opłacać OC, skoro nim nie jeżdżę?

- To, czy samochód jeździ, czy nie, nie ma żadnego znaczenia. Jeśli auto nie zostało wyrejestrowane (a jest to możliwe w zasadzie tylko w przypadku jego zezłomowania, utraty w wyniku zgłoszonej kradzieży lub udokumentowanego wywozu pojazdu za granicę), musi być zachowana ciągłość obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.

Jakie kary grożą za brak ważnej polisy OC? Kto może je nałożyć?

- Kary za brak OC nakłada Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku aut osobowych kara za brak OC wynosi 3500 zł. Jeżeli przerwa w ciągłości ubezpieczenia trwała do 3 dni, kara to 700 zł, jeśli od 4 do 14 dni – 1750 zł. W przypadku ciężarówek jest to maks. 5250 zł.

Czy autocasco przechodzi na nabywcę?

Nieobowiązkowe ubezpieczenie AC nie przechodzi automatycznie na kolejnego właściciela. Tylko nieliczni ubezpieczyciele dopuszczają możliwość przeniesienia praw z polisy na nowego właściciela samochodu. Po zbyciu auta sprzedawca może zgłosić się do ubezpieczyciela po zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ochrony.

Warto też pamiętać, że nawet jeśli auto ma AC i np. w czasie jazdy próbnej dojdzie do kolizji z winy kierowcy testującego samochód, to właściciel pojazdu nie musi likwidować szkody z tej polisy – może zgłosić się z roszczeniem bezpośrednio do sprawcy. Dotyczy to też samochodów wystawionych na sprzedaż w komisach i salonach samochodowych – pokrycie szkód z autocasco zależy tylko od dobrej woli właściciela polisy.

Naszym zdaniem

Przejęte ubezpieczenie warto dokładnie sprawdzić. Czasem okazuje się, że wypowiedzenie umowy i wykupienie nowej polisy będzie tańsze niż opłacenie zaległych rat lub dopłata po rekalkulacji.