Niestety uzyskane dane pokazują też, że blisko 1/3 kierowców porusza się po drogach z uszkodzoną szybą. Ignorowanie pęknięcia to nie tylko potencjalne ograniczanie widoczności w czasie podróży. To również narażanie się na nieprzyjemne spotkanie z Policją.

„Jeśli kierowca auta w polu widzenia widzi uszkodzenie na szybie, która ogranicza widoczność, musi liczyć się z mandatem, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego w przypadku kontroli drogowej” – mówi mł. insp. dr Dariusz Podleś z Głównej Komendy Policji. – „Policjanci w takiej sytuacji mają obowiązek wypisać mandat do kwoty 250 zł.”

Powodem dla którego kierowcy nie kwapią się z podróżą do warsztatu może być fałszywe przeświadczenie o cenach usług w serwisach i ilości czasu potrzebnego do naprawy. Prawda jest taka, że trwa to krótko oraz kosztuje bardzo mało.

„Niewiele osób wie, że naprawa szyby, a nawet jej wymiana jest naprawdę szybka . Naprawa zajmujeok. 30 minut, a wymiana szyby około półtorej godziny” - mówi Artur Więckowski z NordGlass, sieci punktów wymiany i naprawy szyb przednich.

Obecnie technika pozwala skutecznie naprawiać drobne odpryski zanim powiększą się one do rozmiarów, przy których będzie konieczna wymiana. Aby szyba kwalifikowała się do naprawy uszkodzenie powinno być mniejsze niż pięciozłotowa moneta (czyli 24 mm) i znajdować się minimum 10 cm od najbliższej krawędzi. Koszt takiej naprawy nie obciąży zbytnio naszej kieszeni i wynosi jedynie 140 zł. Należy też dodać, że naprawa małego pęknięcia może nas uchronić przed większym wydatkiem, który wiąże się z wymianą całej szyby. Odpryski i pęknięcia mają tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się po całej powierzchni.