Co to jest ECU?

Electronic Control Unit, bo takie jest rozwinięcie skrótu ECU, oznacza jednostkę kontrolną silnika. Wielokrotnie używa się również skrótu ECM (Electronic Control Module), który z angielskiego można przetłumaczyć jako moduł kontroli. To urządzenie, które jest odpowiedzialne za zarządzanie pracą sieci elektronicznych komponentów w pojeździe. Przyjmuje on postać mikroprocesora, zarządzającego danymi pochodzącymi z wewnątrz samochodu, tzn. z różnego rodzaju czujników. Taki sprzęt ma wgrany numer vin, czyli numer identyfikacyjny pojazdu nadany przez producenta. W związku z tym jest on ściśle powiązany z pozostałymi komponentami.

W pojeździe znajduje się kilka modułów tego typu. Ich liczba i poziom skomplikowania sieci informatycznej samochodu zależy od liczby elementów wymagających kontroli elektronicznej. W ich skład wchodzą np. centralny zamek, kontrola temperatury czy poziomu paliwa lub – w przypadku nowoczesnych modeli – praca świateł.

Jak działa Electronic Control Unit?

Jeśli intryguje nas, co powoduje, że wszystkie komponenty w samochodzie pomimo skomplikowanej i niezależnej pracy utrzymują wysoki poziom niezawodności, powinniśmy zastanowić się, jak działają elektroniczne jednostki kontrolne. Każdy proces informatyczny w pojeździe polega na wykorzystaniu systemów połączonych z różnymi czujnikami, pobierającymi konkretne wartości. Takie dane przesyłane są do mikrokontrolerów, które wyposażone są w specjalne oprogramowanie.

Dostarczone informacje analizowane są przez urządzenia i w zależności od ich wskazań, ECU wykonuje wgrane instrukcje. Przykładem takiego procesu jest otwieranie zamka centralnego. Po wysłaniu sygnału z pilota czujniki w pojeździe analizują, czy jest to pilot od docelowego samochodu i przetwarzają otrzymany komunikat. Jeśli wszystko się powiedzie, drzwi zostają otwarte. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku chociażby tempomatu. W tym przypadku ustawiamy, aby system utrzymywał konkretną prędkość.

Gdzie jest ECU w samochodzie?

Istotą dobrze zaprojektowanego systemu elektronicznego w samochodzie jest, żeby był on jak najbardziej kompaktowy. Wynika to z ograniczenia miejsca, które narzucają projektanci. Wraz z pojawiającymi się nowymi rozwiązaniami technicznymi coraz trudniej zmieścić nowe systemy i urządzenia, tak aby nie narazić ich na zniszczenie. Ważne też jest, zapewnienie ogólnego komfort użytkownikowi, w związku z czym nie można zapomnieć o zapewnieniu ergonomii.

W wyniku komplikacji, z jakimi muszą mierzyć się inżynierowie, umiejscowienie ECU jest zależne bezpośrednio od marki samochodu. Niektórzy producenci, tacy jak Audi, umieszczają go na przykład pod wycieraczkami za plastikową osłoną. BMW z kolei umieszcza go pod maską, niedaleko akumulatora. Wiele innych marek decyduje się zamontować jednostkę kontrolną pod siedzeniem pasażera lub kierowcy. W związku z tym, jeśli chcemy samodzielnie zlokalizować taki system w naszym samochodzie, musimy upewnić się, jaką decyzję podjął producent.

Jakie są typy ECU?

W związku z faktem, iż elektroniczna jednostka kontrolna jest siecią poszczególnych elementów informatycznych, możemy wyróżnić kilka jej typów. Podział zależny jest bezpośrednio od przeznaczenia. Sterownik silnika można uznać za jeden z ważniejszych elementów i bardziej wpływających na pracę naszego pojazdu. Poprzez liczne czujniki ECU (Engine Control Unit), czyli element zarządzający pracą silnika spalinowego, nadzoruje istotne procesy, takie jak zapłon, ilość paliwa i powietrza w mieszance, a nawet moment wtrysku. Pozwala to zachować bezpieczeństwo i zwiększa wydajność silnika.

Poza kontrolą silnika elektronicznie nadzoruje się pracę drzwi, prędkości samochodu (na przykład w przypadku tempomatów), a także bardziej zaawansowanych procesów uwzględniających połączenie internetowe i GPS. W ten sposób zapewniana jest komunikacja mobilna w pojeździe, która zyskuje coraz większą popularność i uważana jest za duże udogodnienie.

Jakie są korzyści z ECU?

Obecnie niezwykle trudno kupić nowy samochód, który pozbawiony jest elektroniki. Musimy jednak pamiętać, że dzięki niej zapewniana jest nie tylko wygoda, lecz także wydajność i bezpieczeństwo. Nowoczesne rozwiązania pozwalają kontrolować i przewidywać niebezpieczne sytuacje na drodze. Dodatkowo dostarczają kierowcy niezliczoną ilość istotnych informacji, dzięki którym może on bezpiecznie dotrzeć do celu. Ponadto informacje, które analizują owe moduły, pozwalają na rozwijanie i usprawnianie techniki motoryzacyjnej.