Gdy w internetowym portalu ogłoszeniowym zobaczysz ofertę wymarzonego auta w doskonałym stanie za cenę znacznie niższą niż podobne modele - bądź czujny! Nikt przy zdrowych zmysłach nie oddaje dobrego samochodu za pół ceny. To prawdopodobnie oferta oszustów, którym chodzi tylko o wyciągnięcie twoich pieniędzy. Auta nie mają.

Oszuści są tak bezczelni, że kradną z innych ogłoszeń tablice rejestracyjne - na wypadek gdyby kupujący chciał sprawdzić auto. Wtedy okazuje się, że pojazd jest czysty - nie figuruje w bazie aut skradzionych, nie jest obciążony np. zastawem itp.

Oszuści posuwają się jeszcze dalej - podszywają się pod popularne portalne aukcyjne. Kupujący jest przekonany, że transakcję autoryzuje np. Allegro.pl i traci czujność.

A oto typowe pomysły oszustów, oferujących sprzedaż auta w atrakcyjnej cenie:

1. Pracowałem w Polsce i tu kupiłem samochód – teraz wyjechałem do Anglii i muszę go sprzedać.2. Nie mam czasu załatwiać sprzedaży osobiście – zrobi to za mnie firma spedycyjna. To również dla ciebie najbezpieczniejsza opcja.3. Zapłać całą kwotę lub zaliczkę – auto przywiozą ci pod dom.4. Po przelaniu pieniędzy koniecznie wyślij potwierdzenie przelewu – bez tego nie ruszymy.5. Na stronie internetowej przewoźnika możesz śledzić status przesyłki twojego samochodu.6. Jeśli samochód ci się nie spodoba, będziesz mógł go zwrócić bez ponoszenia kosztów.7. Nie mogę rozmawiać przez telefon – pracuję do późna.8. Przyślij kopię swojego dowodu osobistego lub prawa jazdy (uwaga – to często wystarczy, by na twoje nazwisko wziąć kredyt!).

Jak zatem nie zostać ofiarą wyłudzenia pieniędzy za samochód - widmo?

1. Nigdy nie wysyłaj jakiejkolwiek sumy pieniędzy jako zaliczki na samochód, którego nie widziałeś na żywo.2. Nie negocjuj wyłącznie przez internet – sprzedawca powinien mieć numer telefonu i go odbierać.3. Nie kupuj samochodu, który dopiero ma być sprowadzony z zagranicy, a teraz jest np. w Niemczech.4. Nie daj się nabrać na pośrednictwo firm spedycyjnych, na wysyłanie samochodu kurierem itp. Wielu oszustów tworzy strony internetowe nieistniejących przewoźników, na których możesz zobaczyć status przesyłki.5. Uważaj, gdy kontrahent korzysta z internetowego tłumacza lub prosi, by porozumiewać się po angielsku.