Tytuł: Jak sprawdzić bezpieczniki do auta?

Wielu kierowców nie wie jak sprawdzić, czy bezpieczniki samochodowe działają sprawnie. Zebraliśmy kilka podpowiedzi od mechaników, którzy na co dzień zajmują się tymi częściami samochodowymi. Jaką metodę wybrać i jak wyglądają spalone bezpieczniki w aucie?

Bezpieczniki samochodowe można sprawdzić na kilka różnych sposobów, m.in. organoleptycznie, z użyciem testera napięcia lub małej żarówki albo z użyciem miernika. Poniżej znajdziecie szczegółowy opis metody sprawdzania bezpieczników w aucie, aby zawsze mieć pewność, że działają, jak należy.

Bezpieczniki samochodowe - jak można sprawdzić, czy działają odpowiednio?

Jednym ze znanych sposób na sprawdzenie sprawności bezpieczników jest przeprowadzenie testu napięcia. Zabieg sam w sobie nie jest skomplikowany, a my będziemy potrzebowali do weryfikacji działania bezpieczników m.in. ustawienia odpowiedniej podziałki, przyłożenia przewodu do masy i do końcówki bezpiecznika w gnieździe. Jeśli test wskazuje napięcie V, to nie musimy się o nic martwić.

Kolejnym sposobem na sprawdzenie, czy bezpieczniki samochodowe działają, jest test części rezystancją. Jak to zrobić? Ustawiamy na podziałce najmniejszą jednostkę ohm. Później, przykładamy przewody do styków. Warto wiedzieć, że jeśli na wyświetlaczu pojawi się wartość równa 1, wówczas bezpieczniki samochodowe są spalone.

Mechanicy zalecają także, aby bezpieczniki samochodowe sprawdzać specjalnym próbnikiem. Wystarczy, że przyłożymy koniec testera napięcia do masy i po włączeniu zapłonu silnika będziemy przykładać próbnik do każdej końcówki bezpiecznika. Jeśli żarówka w próbniku zaświeci się, oznacza to nic innego jak to, że bezpieczniki samochodowe są sprawne.

Spalone bezpieczniki samochodowe - jak sprawdzić to ręcznie?

Często kierowcy zdają się na sprawdzenie sprawności bezpieczników samochodowych poprzez działanie organoleptyczne. Jeśli nie mamy możliwości, by sprawdzić ich działanie odpowiednim narzędziem, możemy upewnić się poprzez wzrok i węch, czy są sprawne. Wystarczy, że wyjmiecie bezpieczniki samochodowe i obejrzycie je dokładnie z każdej strony. Spalone mają charakterystyczny swąd przepalenia.

Bezpieczniki samochodowe - czy trzeba jechać zawsze do mechanika?

Dobra wiadomość dla kierowców jest taka, że nawet jeśli okaże się, że bezpieczniki samochodowe są spalone, to bez większego problemu będziecie mogli je samodzielnie zdemontować i zamontować nowe. Wystarczy, że użyjecie dostępnego w obudowie chwytaka i wyciągnięcie spalony bezpiecznik. Na koniec należy wpasować nowe, sprawne bezpieczniki samochodowe o takim samym amperażu. Gotowe!

Czy spalone bezpieczniki samochodowe są groźne dla sprawności samochodu?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem bezpieczniki samochodowe mają za nadrzędne zadanie ochronę odbiornika przed wpływem nadmiernego natężenia prądu w samochodzie. Jeśli zdarzyło się, że przepalił się jeden bezpiecznik raz na kilka miesięcy, a nawet i lat - to nie jest powód do zmartwień.

Jeśli jednak notorycznie trzeba wymieniać spalone bezpieczniki samochodowe - może to oznaczać, że niebawem będzie konieczna wizyta w warsztacie samochodowym, by uniknąć całkowitej awarii instalacji elektrycznej w naszym aucie. Jeśli do niej dojdzie, będziemy musieli liczyć się z ogromnymi kosztami naprawy oraz robocizny.

Warto mieć w swoim samochodzie zawsze zapasowy zestaw bezpieczników. Ten drobny element w całym układzie odgrywa jednak bardzo ważną rolę i może być przyczyną, m.in. niespodziewanego unieruchomienia samochodu, a także braku reakcji pokładowych urządzeń na nasze komendy.

Bezpieczniki samochodowe można kupić w sklepach z częściami samochodowymi, w supermarketach, a także na stacjach benzynowych. Jeśli kupujecie nowe auto lub nigdy wcześniej nie mieliście okazji zobaczyć, jak wygląda skrzynka z bezpiecznikami w aucie, to teraz jest na to najlepszy czas. W internecie jest sporo tutoriali, które z pewnością pomogą w sprawnej, bezpiecznej wymianie bezpieczników.