Przede wszystkim przed wypuszczeniem opon na rynek ich producenci dokonują testów ogumienia w specjalnych, kontrolowanych lub naturalnych warunkach. Dzięki temu nowe egzemplarze opon o innowacyjnej rzeźbie bieżnika mogą być sprawdzane pod kątem przydatności do ich użycia. Eksperci największych koncernów oponiarskich testują, czy nowo wyprodukowane ogumienie będzie zapewniać pojazdowi odpowiednią przyczepność i stabilność prowadzenia.

Wzorem do naśladowania przy testowaniu opon zimowych powinna być firma Bridgestone, jedna z najbardziej znanych w branży, która w odległości niecałych 100 km od koła podbiegunowego przez 4 miesiące w roku prowadzi zaawansowane próby nowych rozwiązań technologicznych zastosowanych w oponach zimowych. Sprawdza, czy nowe mieszanki gumowe, konstrukcja opony czy kształt bieżnika zapewnia stabilność na śliskiej, oblodzonej drodze i czy chroni przed ryzykiem wystąpienia snowplaningu. To wszystko sprawia, że nowe modele opon zimowych są solidnie sprawdzone przed oddaniem ich do dyspozycji klientów. Zakupu opon tej firmy możemy wygodnie dokonać w sklepach internetowych, takich jak Oponeo.pl.

Testowanie osiągów opon

Podstawowym testem, jakiemu poddawane są opony zimowe na etapie ich wprowadzania na rynek, jest sprawdzenie ich osiągów. Testy przeprowadzane są wielokrotnie w warunkach, które są najbardziej zbliżone do tych, w jakich ogumienie będzie wykorzystywane przez swoich docelowych nabywców. Odchylenie standardowe pomiarów nie może być wyższe niż 10% średniego rezultatu. W testach osiągów opon zimowych skrajne wartości uzyskane w trakcie pomiarów w ogóle nie są brane pod uwagę.

Przy testowaniu osiągów opon na ośnieżonej powierzchni sprawdza się ich przyczepność do podłoża, zachowanie oraz kierowalność. Test obejmuje hamowanie z prędkością 50 km/h przy włączonym ABS i na ośnieżonej drodze, przyspieszanie do 25 km/h na śniegu oraz trakcję na ośnieżonej nawierzchni. Przy testowaniu zachowania opon i utrzymywania kierowalności pojazdu, przeprowadzana jest jazda z różną prędkością na nawierzchni pokrytej śniegiem.

Wyniki testów osiągów opon są cenną wskazówką dla inżynierów pracujących nad udoskonalaniem produktów w koncernach oponiarskich. Są też przydatne dla zwykłych użytkowników pojazdów samochodowych, którzy kierując się nimi, mogą wybrać najbardziej optymalne dla własnego auta opony zimowe.