• Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo, a warunkiem tego, żeby dzieci mogły podróżować w fotelikach bezpiecznie
  • Postanowiliśmy przyjrzeć się dokładniej siedmiu modelom fotelików "rosnących wraz z dziećmi"
  • Dobra wiadomość na początek – tym razem obyło się bez poważniejszych wpadek, żaden z fotelików nie wykazał dyskwalifikujących go wad

Oferta fotelików, które "rosną wraz z dzieckiem" i powinny wystarczyć na wiele lat użytkowania, jest naprawdę duża. Na rynku wciąż dostępne są foteliki homologowane według starszej normy ECE 44/04 jako foteliki grupy 1/2/3 dla dzieci o wadze od 9 do 36 kg – w przypadku tej normy podstawowym kryterium w doborze fotelika jest masa ciała dziecka. Nowsze foteliki homologowane są według normy i-Size (ECE R129), w przypadku której liczy się wzrost małego pasażera.

Postanowiliśmy przyjrzeć się dokładniej siedmiu modelom fotelików "rosnących wraz z dziećmi" – trzy z nich to foteliki homologowane według normy ECE 44/04, natomiast cztery to modele z dopuszczeniem według normy ECE R129. Tak jak w poprzednim teście fotelików dla najmłodszych pasażerów, nie dokonaliśmy prób zderzeniowych, ale przeanalizowaliśmy szczegóły konstrukcji i wykonania fotelików, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo przewożonych w nich dzieci.

Zwycięzcą testu został fotelik Pallas G i-Size marki Cybex, który uzyskał 218 na 265 możliwych do zdobycia punktów. Do największych zalet tego modelu należą: łatwość obsługi, niewielki ciężar, prosta obsługa Isofixa, a także bardzo wysoka jakość wykonania. Zapięcie dziecka w foteliku okazało się w tym przypadku rzeczywiście banalnie proste, a ryzyko popełnienia błędów w obsłudze jest właściwie minimalne.

Najlepszy w kategorii "korzystny zakup" był tym razem model Joie Bold R. Fotelik Joie zapunktował przede wszystkim uniwersalnością i łatwością obsługi. Nasi małoletni pomocnicy, którzy wspierali nas w wykonywaniu testów, docenili także wysoki komfort siedzenia w tym foteliku. O innych wadach, zaletach i szczegółach przebadanych przez nas fotelików dowiecie się z tabeli z wynikami testu.

Tak testowaliśmy foteliki dziecięce

Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo, a warunkiem tego, żeby dzieci mogły podróżować w fotelikach bezpiecznie, jest poprawne zamocowanie fotelika i przypięcie w nim małego pasażera. Oceniliśmy więc łatwość obsługi, czytelność instrukcji (piktogramów) i ostrzeżeń. Ważnym kryterium jest też jakość wykonania – czy fotelik ma ostre, potencjalnie niebezpieczne krawędzie? Jak prezentują się tworzywa i materiał obiciowy? Przetestowaliśmy też łatwość montażu (w różnych modelach samochodów): czy zainstalowanie fotelika nie sprawia nadmiernych trudności, czy możliwe są przy tym pomyłki? Nie zabrakło też praktycznych testów z udziałem małych pasażerów – w końcu to dla nich foteliki mają być wygodne.

Wyniki testu fotelików

Maksymalna ilość punktów Cybex Pallas G i-SIZE Recaro Toria Elite Joie Bold R Britax Romer Advansfix i-Size Osann Swift360 Maxi-Cosi Titan Pro i-size Graco Avolve
Cena* 1 199 zł 1 496 zł 990 zł 1 490 zł 960 zł 1 355 zł 666 zł
Homologacja wg ECE R129 (i-Size) tak tak nie tak nie tak nie
Wzrost lub waga dziecka 76-150 cm 76-150 cm  9-36 kg 76-150 cm 9-36 kg 76-150 cm 9-36 kg
Waga fotelika 8,9 kg 12,5 kg 12,7 kg 11 kg 10,5 kg 14 kg 9,1 kg
Kategorie testu
Bezpieczeństwo 80 65 65 53 60 60 35 58
Wymiary, łatwość mont. i obsługi 80 69 62 62 61 46 65 45
Komfort i ergonomia 55 36 29 36 32 33 33 35
Jakość 50 48 45 49 46 41 46 32
Suma punktów 265 218 201 200 199 180 179 170
Ocena Dobra Dobra Dobra Dobra Zadowalająca Zadowalająca Zadowalająca

*Przykładowe ceny ze sklepów internetowych

Miejsce 1. Cybex Pallas G i-Size

Foto: Auto Bild

Fotelik Cybex przekonuje łatwością obsługi, niewielkim ciężarem, wygodnym w użyciu Isofixem i wysoką jakością wykonania. Tapicerka ze szlachetnego i łatwego do utrzymania w czystości materiału. Przypinanie dziecka w foteliku jest łatwe i pewne. Do wagi 21 kg dziecko zabezpieczane jest wygodną osłoną tułowia, a później – pasem bezpieczeństwa.

Miejsce 2. Recaro Toria Elite

Foto: Auto Bild

Recaro Toria Elite zbiera punkty m.in. za łatwość obsługi i komfort. Oparcie da się regulować jedną ręką, Top Tether (górne mocowanie) i Isofix nie sprawiają trudności w użytkowaniu, przebieg pasów nie budzi wątpliwości. Fotelik waży jednak aż 12,5 kg. Dzieci testujące fotelik doceniały przewiewne poszycie oraz wysoki komfort jazdy.

Miejsce 3. Joie Bold R

Foto: Auto Bild

Również fotelik homologowany według "starej" normy może być dobry! Ten model okazuje się rzeczywiście uniwersalny, a uczestniczące w testach dzieci uznały go za wygodny. Pochylenie można przestawiać (trzy pozycje do wyboru), montaż dzięki Isofixowi jest łatwy. Ponad 12 kg wagi to jednak jak na fotelik naprawdę dużo.

Miejsce 4. Britax Romer Advansafix i-Size

Foto: Auto Bild

Fotelik Britax Römer Advansafix i-Size ma dobrze poprowadzone pasy bezpieczeństwa, obicie tapicerskie z materiału o wysokiej jakości. To również fotelik, który jest świetnie wykonany. Dzieci chwaliły także wysoki komfort podróży. Mniej spodobała nam się za to konstrukcja uchwytów Isofix (ryzyko przycięcia).

Miejsce 5. Osann Swift 360

Foto: Auto Bild

Fotelik marki Osann wyróżnia się możliwością obracania, ale jego konstrukcja nie jest w pełni przemyślana. Po obróceniu fotelika nie spodobał się nam przebieg górnego pasa mocującego (Top Tether) – niestety, biegnie zbyt blisko twarzy dziecka. Po ustawieniu tyłem do kierunku jazdy mało jest też miejsca na nogi malucha.

Miejsce 6. Maxi-Cosi Titan Pro i-Size

Foto: Auto Bild

Fotelik Maxi-Cosi jest dosyć wąski, nie ma rozbudowanych wzmocnień bocznych, pasuje więc np. na środkowe miejsce tylnej kanapy. Regulację zagłówka rozwiązano niewygodnie, przebieg pasów też mógłby być lepszy. Uchwyty Isofix są za to łatwe w obsłudze, a obicie wykonano z materiału o wysokiej jakości. Bardzo dobry komfort jazdy dla małych pasażerów.

Miejsce 7. Graco Avolve

Foto: Auto Bild

Fotelik Graco Avolve odstaje nieco jakością wykonania od pozostałych konkurentów, ale też jest od nich znacznie tańszy i lżejszy. Uchwyty Isofix są nieco zbyt luźne, tworzywa robią nieco gorsze wrażenie niż u konkurentów. Brakuje górnego mocowania (Top Tether), prowadnice pasów mają ostre krawędzie.

Naszym zdaniem

Dobra wiadomość na początek – tym razem obyło się bez poważniejszych wpadek, żaden z fotelików nie wykazał dyskwalifikujących go wad. Różnice dotyczące jakości wykonania i użytych materiałów są jednak zauważalne. Uwaga! Choć testowaliśmy foteliki w różnych autach, nie możemy dać gwarancji, że nasi faworyci zawsze będą optymalnym rozwiązaniem.

Przy wyborze fotelika przymiarka ma sens! Tu jednak trzeba się liczyć z tym, że foteliki grupy 1/2/3 przeznaczone są na dłużej, niż niektórzy użytkują swoje auta. A skoro już mowa o długim czasie eksploatacji, to jakość wykonania i łatwość utrzymania fotelika w czystości (np. możliwość prania tapicerki) mają w przypadku fotelików "rosnących wraz z dzieckiem" naprawdę duże znaczenie.