Jesień w Polsce to okres mgieł, deszczu, a przymrozków, a dla kierowców oznacza to ograniczoną widoczność i utrudnione warunki jazdy. To także czas zmiany opon z letnich na zimowe. No właśnie, zmieniać czy nie, a jeżeli tego nie zrobię, to czy policja może ukarać mnie z to mandatem?

Opony zimowe za granicą mogą być obowiązkowe

W wielu krajach już od dawna obowiązuje nakaz jazdy na zimowych lub całorocznych oponach od jesieni do wiosny. Tymczasem w Polsce zaleca się stosowanie takiego ogumienia, ale nie ma żadnego prawnego przymusu.

Tym samym nie możemy dostać mandatu za to, że na śniegu czy lodzie podróżujemy samochodem z letnimi oponami. Analogicznie latem nie dostaniemy mandatu za podróżowanie na zimowych oponach.

To prawda, że już od wielu lat Polski Związek Przemysłu Oponiarskiego postuluje zmianę prawa w tej kwestii, ale jak na razie żaden rząd nie zdecydował się na wprowadzenie obowiązku jazdy zimą na oponach zimowych lub całorocznych. Zatem nadal wszystko pozostaje w kwestii zdrowego rozsądku kierowców.

Gdzie opony zimowe są obowiązkowe?
Gdzie opony zimowe są obowiązkowe?

Brak zimówek a ubezpieczenie

Jeżeli podczas jazdy zimą dojdzie do wypadku, to nie będzie problemu z wypłatą odszkodowania z OC sprawcy. To dlatego, że ubezpieczyciele nie mają swobody w ustalaniu zasad, na jakich udzielana jest ochrona.

Wszystkie kwestie reguluje bowiem ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Zatem przy braku obowiązku jazdy na zimowych oponach ubezpieczyciel nie może uzależniać wypłaty odszkodowania w zależności od rodzaju ogumienia.

Koła zimowe Foto: StLynx / Shutterstock
Koła zimowe

Wypłata odszkodowania z AC może być utrudniona

Inaczej przedstawia się sprawa w przypadku ubezpieczenia AC. Znaczenie mają przyjęte w umowie warunki, na jakich ubezpieczyciel bierze na siebie odpowiedzialność. W przypadku dobrowolnego ubezpieczenia AC zakres ochrony i podstawy do wypłaty odszkodowania są dokładnie opisane w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU). Brak opon odpowiednich do warunków jazdy może zostać uznany przez ubezpieczyciela za niedbalstwo, a to może być podstawą do zmniejszenia wysokości odszkodowania.

Uważać trzeba także podczas wyjazdów za granicę. W krajach, w których zimowe opony są obowiązkowe, niestosowanie ich może wiązać się z poważnymi konsekwencjami. Przykładowo w Austrii, w razie wypadku nie chroni nas już ubezpieczenie, a w Czechach zostaniemy uznani za współwinnych kolizji.

Od kiedy stosować opony zimowe?

Nie ma dokładnej daty, kiedy powinno się zmieniać opony letnie na zimowe. A skoro tak, to kiedy to robić? Najczęściej kierowcy ruszają tłumnie do oponiarskich warsztatów, gdy spadnie pierwszy śnieg.

Tymczasem na wymianę ogumienia warto zdecydować się wcześniej – nawet w połowie października. Z kolei fachowcy z przemysłu oponiarskiego radzą, żeby robić to, gdy średnia temperatura dobowa spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza.