• Ogrzewanie szyb tylnej i przedniej oraz lusterek zewnętrznych przydaje się głównie zimą, ale z tego udogodnienia skorzystamy także w innych okresach
  • Za jazdę autem, w którym jest ograniczona widoczność przez przednią szybę oraz szyby w przednich drzwiach możemy zapłacić mandat karny w wysokości do 500 zł
  • Podgrzewanie szyb pozwala wydłużyć czas życia piór wycieraczek, chroniąc je przed przymarzaniem i szorowaniem po warstwie lodu lub szronu

Już pierwsze przymrozki potrafią skutecznie utrudnić życie kierowcom. Zazwyczaj wtedy obawiamy się śliskiej nawierzchni i gorszej przyczepności, ale to wybieganie myślami wprzód, bo najpierw trzeba przecież... ruszyć. A w tym mogą przeszkodzić zamarznięte szyby. Wtedy z pomocą przychodzą udogodnienia oferowane przez producentów aut, przy czym zakres dostępnych opcji różni się pomiędzy poszczególnymi markami.

Ogrzewanie tylnej szyby — nieobowiązkowe, ale przydatne

Standardem w praktycznie każdym aucie osobowym jest ogrzewanie tylnej szyby. Aby je włączyć wystarczy nacisnąć przycisk, na którym widnieje prostokąt z trzema pofalowanymi strzałkami skierowanymi do jego wnętrza. Już w kilka minut po włączeniu ogrzewania szron i zaparowanie znikają z tylnej szyby, dłużej oczywiście trwa rozpuszczenie warstwy lodu. W autach kombi i hatchback za obecność tego udogodnienia szczególnie mocno dziękowałyby wycieraczki, a właściwie ich pióra (oczywiście gdyby tylko mogły podziękować), bo to one najbardziej niszczą się podczas szorowania po zmrożonej szybie.

Ogrzewanie tylnej szyby Foto: Auto Świat
Ogrzewanie tylnej szyby

Chociaż ogrzewaną tylną szybę znajdziemy w niemal każdym aucie osobowym, to tak naprawdę wcale nie musimy korzystać z tego rozwiązania ⎻ przynajmniej jeśli chcemy pozostać w zgodzie z obowiązującymi przepisami o ruchu drogowym. Te bowiem nakazują (art. 66 Prawa o ruchu drogowym), żeby pojazd uczestniczący w ruchu był tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu oraz zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy. Za niestosowanie się do ww. zapisów grozi m.in. mandatem karnym w wysokości do 500 zł.

Ogrzewanie tylnej szyby Foto: Auto Świat
Ogrzewanie tylnej szyby

Ogrzewanie lusterek — kiedy się przydaje?

Do korzystania z ogrzewania tylnej szyby wielu użytkowników aut przekonuje fakt, że wraz z nim włącza się także podgrzewanie lusterek bocznych (jeżeli w takie jest wyposażone nasze auto). A to już ma ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo i przydaje się nie tylko zimą. Lusterka rzadziej niż szyby pokrywają się szronem lub lodem, ale za to znacznie częściej zaparowują. I właśnie wtedy z pomocą przychodzi funkcja podgrzewania, która przywraca widoczność. Co ważne, rozwiązanie to pomaga nawet podczas jazdy w deszczu lub np. po wyjeździe z myjni samochodowej, kiedy pozostające na lusterkach krople wody ograniczają widoczność ⎻ wtedy włączenie ogrzewania pomaga usunąć wodę.

Podgrzewanie lusterek Foto: Hyundai
Podgrzewanie lusterek

Podgrzewana przednia szyba — warto ją mieć

Kiedyś znana głównie z Fordów, teraz oferowana jest także przez innych producentów aut. Podgrzewana przednia szyba jest obok podgrzewanych lusterek jednym z najbardziej przydatnych rozwiązań zimą, choć przydaje się ona także w innych okresach. Wśród korzyści płynących z obecności podgrzewanej szyby warto wymienić chociażby brak konieczności żmudnego zeskrobywania lodu, podczas którego możemy łatwo porysować i uszkodzić powierzchnię. Kolejną jest łatwość usuwania pary wodnej, dzięki czemu już w chwilę po wejściu do auta i uruchomieniu silnika możemy ruszać w drogę. Ostatnią jest ograniczenie ryzyka zapłacenia mandatu za jazdę autem, które nie spełnia wymogów opisanych w ww. art. 66 kodeksu drogowego. Minusy tego rozwiązania ⎻ niektórym użytkownikom przeszkadzają zatopione w szybie druciki, choć i z tym problemem część producentów już sobie w dużej mierze poradziła.

W myśl przepisów kierowca ma mieć dobrą widoczność przez przednią szybę Foto: Auto Świat
W myśl przepisów kierowca ma mieć dobrą widoczność przez przednią szybę

Ogrzewane dysze spryskiwaczy — aby przednia szyba była czysta nawet zimą

To jedno z tych rozwiązań, które przydaje się wyłącznie zimą i wtedy, gdy temperatura spada znacząco poniżej zera stopni Celsjusza. Podgrzewane dysze spryskiwaczy ograniczają ryzyko skutecznego ich zablokowania, dzięki czemu nawet przy ujemnych temperaturach wciąż możemy natryskiwać płyn do spryskiwaczy na przednią szybę. Biorąc pod uwagę czynnik chłodzący wiatru do zamarznięcia dysz spryskiwaczy może dojść znacznie szybciej niż nam się wydaje. Brak możliwości korzystania z nich ma często ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo, bo zabrudzona przednia szyba znacząco ogranicza widoczność, a podczas jazdy pod słońce lub nocą dodatkowo tworzy odblaski.

Wśród praktycznych udogodnień warto wymienić także podgrzewanie przedniej szyby w miejscu, gdzie pozostają niepracujące wycieraczki. Dzięki niemu możemy wydłużyć czas życia piór wycieraczek, a przede wszystkim zapewniamy sobie możliwość korzystania z nich nawet wtedy, gdy szybę początkowo pokrywa warstwa lodu.