Opony bieżnikowane zimowe kuszą zdecydowanie niższą ceną, jednak decydując się na taki zakup, musimy pamiętać o kilku wadach takiego rozwiązania. Przede wszystkim bieżnik takiej opony jest jedynie kopią bieżnika stosowanego kilka lat temu przez jednego z renomowanych producentów.

Opony bieżnikowane zimowe - o tym trzeba wiedzieć

Należy również pamiętać, że takie ogumienie nigdy nie jest w stu procentach nowe. Nowy bieżnik nakładany jest na tzw. karkas używanej gumy. W takim procesie produkcji tylko 30 procent zużytej masy zastępuje się nową mieszanką. Jeżeli pozostała część starej opony nie była odpowiednio użytkowana, istnieje duże ryzyko, że będzie mniej wytrzymała niż całkowicie nowa. Dlatego też opony bieżnikowane przechodzą szereg rygorystycznych testów, które mają na celu wykluczyć wszystkie możliwe wady produkcyjne.

Bieżnikowanie opony nie wiąże się tylko z negatywnymi konsekwencjami. Poza oczywiście niższymi kosztami eksploatacji, rozwiązanie to znacząco redukuje zagrożenie aquaplaningiem. Związane jest to z zastosowaniem dużo głębszego bieżnika niż w przypadku zwykłych opon sezonowych. Dodatkowo jest to dużo bardziej ekologiczny proces niż tradycyjna produkcja nowego ogumienia.

Opony bieżnikowane zimowe - pomyśl przed kupnem

Jeżeli chcemy dodatkowo wydłużyć długość eksploatacji ogumienia bieżnikowanego, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka różnych czynników. Przede wszystkim należy dobrać właściwy wzór bieżnika do dróg, po których zamierzamy się poruszać. Duże znaczenie w kwestii bezpieczeństwa ma natomiast jakość mieszanki gumowej, z której wykonana jest opona. Każdy potencjalny klient powinien zwrócić szczególną uwagę na ten element przed podjęciem decyzji o zakupie. W przypadku opon bieżnikowanych jej jakość nigdy nie będzie taka sama jak w przypadku identycznej mieszanki gumy, wykorzystanej podczas fabrycznego procesu produkcji opony.

Dlatego też bardzo ważne jest, aby każdy potencjalny nabywca tego typu opon zdawał sobie sprawę ze wszystkich potencjalnych plusów i minusów tego alternatywnego rozwiązania. Nie należy również wierzyć w często rozpowszechniane mity, że takich opon nie da się wyważyć i że mogą pęknąć podczas jazdy.

Jeżeli będziemy odpowiednio dbać o takie ogumienie to, z pewnością posłuży nam ono kilka ładnych lat, a dodatkowo pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy. Aby pomóc wszystkim zainteresowanym wybrać najlepszy model takiej opony przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych opon bieżnikowanych w serwisie Skąpiec.pl

Opony bieżnikowane - przykładowe modele

1. Profil WINTERMAXX BIEŻNIKOWANE 195/65 R15 91 H (Sprawdź cenę!)

2. Profil ALPINER BIEŻNIKOWANE 185/65 R15 88 T (Sprawdź cenę!)

3. Profil MS7 FIGHTER BIEŻNIKOWANE 205/60 R16 92 H (Sprawdź cenę!)

4. Profil AQUASPEED BIEŻNIKOWANE 185/60R14 82H (Sprawdź cenę!)

5. Profil EXTREMA BIEŻNIKOWANE 195/55 R15 85 H (Sprawdź cenę!)

6. Profil ECO COMFORT 3 BIEŻNIKOWANE 165/70R14 81T (Sprawdź cenę!)

7. Insa turbo DAKAR MT 195/80R14 102N (Sprawdż cenę!)

8. Profil AQUA RACE PLUS BIEŻNIKOWANE 205/55R16 91V (Sprawdź cenę!)

9. Rigdon 810 185/60 R15 84 T (Sprawdź cenę!)

10. Insa turbo RANGER AT 225/70R16 102S (Sprawdź cenę!)