• Pojemność niektórych urządzeń rozruchowych sięga nawet kilkudziesięciu tysięcy mAh
  • Prąd szczytowy może mieć wartość nawet 1000 A, ale w przeciwieństwie do prądu rozruchowego dostępny jest jedynie przez ułamek sekundy
  • Urządzenia rozruchowe przeważnie pełnią również funkcję power banku oraz podręcznej latarki
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Przy awaryjnym rozruchu samochodu możemy posiłkować się "pożyczając" prąd z innego auta, do czego niezbędne są kable rozruchowe. Ale okazuje się, że w razie problemów wcale nie musimy liczyć na dobry gest ze strony innych kierowców. Rozwiązaniem są dobrze znane i dostępnego już od dłuższego czasu urządzenia rozruchowe.

Urządzenie rozruchowe to nic innego jak przenośny akumulator, który dzięki możliwości dostarczenia wysokiego prądu rozruchowego umożliwia awaryjny start silnika. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń i do niewątpliwych ich zalet należą m.in. kompaktowe rozmiary oraz możliwość współpracy z nawet dużymi silnikami benzynowymi lub Diesla, w tym oczywiście wielokrotne ich uruchamianie. Przy wyborze urządzenia rozruchowego warto zwracać uwagę na jego podstawowe parametry, tj. wspomnianą pojemność oraz możliwość dostarczenia wysokiego natężenia przez dłuższy czas niż w przypadku prądu maksymalnego. Warto również upewnić się, czy wybrany przez nas model ma niezbędne zabezpieczenia, które uchronią nas przed poważnymi szkodami.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Producenci urządzeń rozruchowych zazwyczaj nie ograniczają funkcjonalności swoich produktów jedynie do wspomagania startu silnika. Niemal każda tego typu konstrukcja może również pełnić rolę power banku, pozwalając ładować akumulatory urządzeń przenośnych, takich jak smartfony, tablety czy laptopy. Ponadto większość modeli ma również wbudowane oświetlenie LED, zamieniając je w podręczną latarkę, a możemy znaleźć także urządzenia, które dodatkowo wyposażone są w kompresor.

Zobacz także:

1. TelForceOne Jump starter Forever JS-200 12000 mAh

Ranking Top 10 urządzeń rozruchowych otwiera Forever JS-200. Ta poręczna, lekka konstrukcja o pojemności 12 000 mAh dzięki chwilowemu prądowi 200 A umożliwia awaryjne uruchomienie zarówno aut z silnikami benzynowymi, jak i dieslami. Bezpieczeństwo użytkowania zapewniają zastosowane przez projektantów zabezpieczenia, a funkcjonalność zwiększają wbudowane porty USB.

2. UTRAI 22000mAh/16000 mAh urządzenie do uruchamiania awaryjnego samochodu Power Bank przenośny

Pojemność 22 000 mAh oraz prąd szczytowy 2000 A to kluczowe cechy urządzenia rozruchowego do awaryjnego uruchamiania silników. Jump starter Utrai można stosować w autach z silnikami benzynowymi o pojemności do 8000 cm sześc. oraz z diesli do 6000 cm sześc. Urządzenie może pełnić rolę power banku, np. dla smartfonów, i wyposażone jest w lampkę LED (oświetlenie/SOS/stroboskop).

3. Hama Urządzenie Rozruchowe 3 w 1

W przypadku awaryjnego uruchamiania silników Diesla o pojemności do 3000 cm sześc. lub benzynowych, których pojemność nie przekracza 5000 cm sześc., wystarczającym urządzeniem rozruchowym może okazać się model Hama z trzema bateriami litowo-polimerowymi o pojemności 2500 mAh i prądem rozruchowym 250-500 A. Model Hama oferuje również funkcję boost i w oświetlenie LED (ciągłe światło, SOS, stroboskop).

4. NEO Jumpstarter z powerbankiem 1.4Ah

Jeżeli zależy nam na urządzeniu rozruchowym o dość dużej pojemności i sięgającym kilkuset amperów prądzie rozruchowym, warto poznać możliwości NEO Jumpstarter. Model ten wyposażony jest w akumulator o pojemności 14 000 mAh i dostarcza maksymalny prąd 400 A. Urządzenie może pełnić rolę power banku, np. dla smartfonów, tabletów i latpopów, a także wyposażone jest w latarkę oraz kompresor.

5. Baseus 1000A urządzenie do uruchamiania awaryjnego samochodu Power Bank 12000mAh przenośny

Baseus 1000A jest uniwersalnym urządzeniem rozruchowym przeznaczonym do awaryjnego uruchamiania aut z silnikami Diesla (do 3500 cm sześc.) lub benzynowymi (do 6000 cm sześc.). Konstrukcja Baseusa wyposażona jest w akumulator o pojemności 12 000 mAh i dostarcza prąd rozruchowy 600 A (1 s) i maksymalny 1000 A (0,3 s). Urządzenie może pełnić rolę power banku oraz latarki i wyposażone jest w wyświetlacz.

6. Einhell Jump Power Bank CE-JS 8 1091511

Kolejny model na liście Top 10 urządzeń rozruchowych również może pełnić funkcję power banku i wyposażone jest w LED-owe oświetlenie. Jump Power Bank wykorzystuje trzy akumulatory litowo-polimerowe o pojemności 2500 mAh każdy. O statusie pracy urządzenia informuje dioda LED.

7. Baseus Powerbank / Rozrusznik Jump Starter 12000

Zainteresowani urządzeniem rozruchowym Baseus mogą sięgnąć nie tylko po urządzenie dostarczane za pośrednictwem serwisu AliExpress, lecz także to oferowane przez polskich dystrybutorów. Także i w tym drugim przypadku możemy liczyć na pojemność 12 000 mAh oraz prąd rozruchowy 600 A (1 s) oraz maksymalny 1000 A (0,3 s). W razie potrzeby Baseus Jump Starter może także pełnić rolę power banku.

8. Baseus Prostownik urządzenie rozruchowe do samochodu, booster, akumulator rozruchowy, awaria

Kolejne urządzenie rozruchowe z logo Baseus na obudowie ma mniejszą pojemność niż poprzednie — 8000 mAh — i oferuje również niższy prąd maksymalny, tj. 800 A. Ze względu na swoje parametry model ten sprawdza się przy silnikach benzynowych o pojemności do 4000 cm sześc. oraz maksymalnie w 2,5-litrowych dieslach. Także i ta konstrukcja może pełnić rolę power banku oraz latarki.

9. Xiaomi 70Mai Jump Starter PS06 Rozruch Powerbank 18000mAh

Pojemność 18 000 mAh, prąd szczytowy 1000 A oraz prąd rozruchowy 450 A to podstawowe dane techniczne urządzenia rozruchowego Xiaomi 70mai Jump Starter. Model ten podczas użytkowania wspomaga szereg zabezpieczeń, a samo urządzenie może m.in. pełnić funkcję power banku i latarki. Czas pełnego naładowania wbudowanych akumulatorów wynosi osiem godzin.

10. Baseus Car Jump Starter | Power Bank z funkcją rozruchu samochodu + kable KLEMY latarka 8000mAh 5V/2.4A CRJS01-01

Również mniejsze z dwóch urządzeń rozruchowych Baseus w rankingu Top 10 możemy kupić w chińskim serwisie aukcyjnym lub od polskiego dostawcy. Bez zmian pozostają oczywiście parametry urządzenia, tj. pojemność 8000 mAh oraz prąd maksymalny 800 A (natężenie stałe 400 A). W razie potrzeby konstrukcja Baseusa pozwala naładować akumulatory urządzeń mobilnych, a także oferuje funkcję oświetlenia.