• Odpowiednio używane, kable rozruchowe posłużą nam wiele lat, dlatego warto wybrać dobre jakościowo przewody
  • Jeśli zależy nam na jakości, najlepiej wybrać te z miedzianymi przewodnikami o przekroju przynajmniej 25 mm kw.
  • Przed przypadkowym zwarciem w większości kabli chronią izolowane uchwyty, przeważnie wykonane z tworzywa sztucznego
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onetu

Chociaż z problemem rozładowanych akumulatorów zazwyczaj spotykamy się późną jesienią wraz z pierwszymi przymrozkami, to nie oznacza, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca również w innych porach roku. Dlatego też warto mieć w samochodzie dobre kable rozruchowe, które nawet jeśli niekoniecznie nas, to mogą uratować innego kierowcę. Wszystko dlatego, że przy braku prądu sposobem może być jego "pożyczenie" z innego auta i wtedy niezbędne są przewody rozruchowe. Pozostaje tylko pytanie, jakie kable najlepiej wybrać?

Dobre kable to przede wszystkim te z miedzianymi żyłami, o możliwie dużym orzekroju wkładu miedziowego. W przypadku aut osobowych dobrze, żeby miały przekrój przynajmniej ok. 25 mm kw. Jeżeli mamy dużego diesla, warto wybrać jeszcze grubsze przewody (liczy się przekrój przewodnika, nie izolacji). Dobrym sposobem na wybór kabli jest chociażby porównanie dwóch produktów — przy tej samej długości lepiej wziąć ten cięższy. Przy wyborze można także wziąć pod uwagę decyzje podejmowane przez innych użytkowników aut, a te odzwierciedla m.in. ranking kabli rozruchowych przygotowany przez serwis skapiec.pl i prezentujący aktualne trendy zakupowe w danej kategorii produktów.

Zobacz także:

1. NEO Przewody rozruchowe 11-836

W marcowym rankingu Top 10 kabli rozruchowych najpopularniejszymi okazują się NEO 11-836. To wykonane z miedzi i tworzywa sztucznego kable o długości 2,5 m, których bezpieczeństwo użytkowania zapewniają izolowane uchwyty.

2. Silverline 594260 kabel rozruchowy, maks. 600 A, długość 3,6 m

Kabel Silverline przeznaczony jest do wykorzystania w pojazdach o mocy rozruchowej do 600 A. Izolacja kabla wykonana jest z PVC, a bezpieczeństwo użytkowania mają gwarantować w pełni izolowane złącza sprężynowe. Przewód ma długość 3,6 m.

3. NEO Przewody rozruchowe 11-834

2,5-metrowe kable rozruchowe NEO 11-834 przeznaczone są do awaryjnego uruchamiania samochodu. Wykonane z miedzi i tworzywa sztucznego, wyposażone są w izolowane uchwyty.

4. APA Kable rozruchowe 29257 55 mm 2 x 4,5 m

Przy długości 4,5 m kabel rozruchowy APA należy do najdłuższych tego typu produktów w rankingu Top 10 przewodów rozruchowych. Zaciski biegunowe mają izolację z tworzywa sztucznego, a przewodniki wykonane są z aluminium pokrytego miedzią. Kabel można stosować w autach z silnikami Otto o pojemności do 7000 cm sześc.

5. APA 29252 kabli rozruchowych pomoc 'aluminiowy Star "22,9 MM

Kabel rozruchowy, który dzięki zastosowaniu aluminiowych przewodników powlekanych miedzią ma stanowić niedrogą alternatywę dla miedzianych kabli. APA Alu-Star ma długość 3 m, szczypce z tworzywa sztucznego i przeznaczony jest do silników Otto o pojemności do 2500 cm sześc.

6. APA Kable rozruchowe 29298 25 mm 2 x 3,5 m

Jeżeli kable rozruchowe APA 29252 to za mało, a parametry kabli APA 29257 przewyższają nasze potrzeby, rozwiązaniem może być APA 29298 z miedzianymi przewodnikami. Te mają długość 3,5 m i sprawdzają się w autach z silnikami Otto o pojemności do 5500 cm sześć. oraz dieslach o pojemności do 3000 cm sześc.

7. AEG Automotive AEG SP 16 zacisk elektryczny 97203

Do często wybieranych kabli rozruchowych należą także 3-metrowe przewody AEG. Wykorzystujące przewodniki z miedzi i aluminium, kable zalecane są do aut z silnikami benzynowymi o pojemności do 2500 cm sześc. Bezpieczeństwo użytkowania zapewniają w pełni izolowane zaciski, a przechowywanie kabla ułatwia praktyczna torba.

8. VidaXL Kable rozruchowe, 2 szt, 500 A

Aluminiowe przewodniki platerowane miedzią znajdziemy także w kablach rozruchowych VidaXL. Ten 4-metrowy kabel wytrzymuje maksymalny prąd 500 A i sprawdza się w autach z silnikami o pojemności do 1600 cm sześc. Ryzyko przypadkowego zwarcia minimalizują izolowane zaciski.

9. VidaXL Kable rozruchowe, 2 szt, 1000 A

Bardziej wymagający użytkownicy, dla których kable VidaXL wytrzymujące prąd 500 A to za mało, mogą wybrać wersję, która radzi sobie z prądem 1000 A. W parze z większą wytrzymałością idzie możliwość obsługi samochodów z silnikami o pojemności do 5000 cm sześc. oraz większa długość kabli (5 m).

10. ProPlus Kable rozruchowe 35mm 570272

Ranking Top 10 kabli rozruchowych zamyka produkt firmy ProPlus. Kable mają długość 4,5 m i według specyfikacji producenta przystosowane są do prądu 480 A. Z kabli mogą korzystać użytkownicy aut z silnikami benzynowymi o pojemności do 7000 cm sześc. oraz właściciele diesli — tutaj dopuszczalna pojemność to 4000 cm sześc.