A co się stanie, jeśli dojdzie do kolizji? Czy pas bezpieczeństwa nie spowoduje wtedy obrażeń u matki lub u płodu? Specjaliści Skody twierdzą, że nie ma takiego zagrożenia, ale pod warunkiem, że pas będzie prawidłowo ułożony i zapięty.

Pas, którym zapięta jest ciężarna, nie może opasywać brzucha, należy poprowadzić go ściśle przy ciele pod brzuchem. Pas nie może być luźny - w takim przypadku w razie kolizji dojdzie do obrażeń ciężarnej.

Ważna jest pozycja za kierownicą przyszłej mamy. Oparcie fotela nie może być rozłożone, a pasażerka nie może zajmować pozycji półleżącej. Oparcie fotela musi być ustawione prawie pionowo, a siedząca w nim osoba powinna przylegać plecami do oparcia. Fotel należy tak ustawić, aby ręce trzymające kierownicę były lekko ugięte. W żadnym wypadku brzuch ciężarnej nie może dotykać do kierownicy.

Specjaliści ze Szkoły Auto Skody radzą także, aby panie w ciąży prawadzące samochody miały przygotowany „zestaw ratunkowy" na wypadek awarii auta lub gorszego samopoczucia. W skład takiego zestawu powinna wejść butelka z wodą, kanapka, ładowarka samochodowa do telefonu (lub nawet zapasowy telefon), leki, kartka z numerami telefonów do osób bliskich, lekarza i pomocy drogowej.