Nadmiar wilgoci w samochodzie sprawia, że szyby dużo szybciej parują. Przy takim problemie większość kierowców używa klimatyzacji bądź też po prostu nawiewu. W ten prosty sposób powietrze nie tylko się schładza, ale również "osusza". Można tego jednak uniknąć, a wystarczy jedna skarpeta (najlepiej, aby była długa) i wsypany do jej środka silikonowy żwirek dla kota. Na koniec materiał należy zawiązać, aby jego zawartość nie wysypała się podczas jazdy.

Resztę artykułu znajdziesz pod materiałem wideo:

Parują ci szyby w samochodzie? Z pomocą przyjdzie silikonowy żwirek dla kota i skarpeta

Tak przygotowany pochłaniacz wilgoci należy umieścić mniej więcej pośrodku samochodu, najlepiej za przednimi fotelami. Absolutnie skarpety wypełnionej silikonowym żwirkiem nie powinno się kłaść pod siedzeniem kierowcy, ponieważ może to się skończyć tragicznie. W trakcie jazdy skarpeta może się bowiem przesunąć do przodu i zablokować możliwość naciśnięcia pedału hamulca.

Dlaczego ten sposób działa? Silikonowy żwirek dla kota idealnie bowiem pochłania wilgoć, dzięki czemu jej ilość w samochodzie zmniejszy się, a w efekcie również i ryzyko zaparowanych szyb. Co więcej, pochłania również brzydkie zapachy. Skarpetę można zastąpić niewielkim woreczkiem, przy czym koniecznym jest, aby był z przepuszczalnego materiału, a nie foliowy. Chodzi o to, aby żwirek miał dostęp do powietrza. Ponadto należy pamiętać, aby taki domowej roboty pochłaniacz wilgoci regularnie wymieniać.

Zbyt duża wilgotność w samochodzie przyczynia się nie tylko do parujących szyb, ale również do nieprzyjemnego zapachu wewnątrz pojazdu. Co więcej, zjawisko to jest także niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Dlaczego? Nadmiar wilgoci w samochodzie prowadi bowiem do rozwijania się i rozmnażania groźnych grzybów pleśniowych.

(AG)