• Automatyczne przestawianie zegarka jest możliwe dzięki synchronizacji z GPS, serwerem internetowym lub stacją radiową (analogowy FM RDS lub cyfrowy DAB)
  • Jeśli godzina nie zmienia się automatycznie zawsze można ją ustawić ręcznie
  • We współczesnych samochodach funkcja regulacji czasu znajduje się w menu ustawień systemowych pojazdu. Dostęp przez komputer pokładowy lub radio multimedialne
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onetu

Im starszy samochód, tym zwykle łatwiej ręcznie ustawia się zegarek wraz ze zmianą czasu na zimowy czy letni. W wielu modelach sterowanie jest łatwo dostępne bez względu na to, czy producent zainwestował w zegarek analogowy czy cyfrowy. Zazwyczaj wystarczy sięgnąć do charakterystycznego pokrętła (np. przy obrotomierzu i prędkościomierzu) lub prostych przycisków (osobne klawisze do ustawienia godziny i minuty) przy zegarku. Proste!

Niestety w nowszych samochodach ustawienie godziny staje się bardziej skomplikowane. Producenci dość często ukrywają funkcję głęboko w rozbudowanym menu komputera pokładowego. Dotyczy to nie tylko modeli z zaawansowanymi zestawami multimedialnymi, ale nawet z prostszym sprzętem audio. Zwykle trzeba poszukać menu ogólnych ustawień (lub tzw. opcji systemowych) i tzw. personalizacji. Na tym nie koniec.

W wielu nowoczesnych modelach funkcjonuje już automatyczna synchronizacja czasu (o ile jest włączona co możemy sprawdzić w menu komputera pokładowego). Aktualna godzina ustawiania jest wówczas na podstawie danych ze stacji radiowych (RDS FM lub cyfrowego radia DAB), nawigacji GPS lub poprzez połączenie z internetem. W praktyce nawet automatyka bywa zawodna.

Najczęściej do błędów dochodzi w przypadku synchronizacji poprzez radio. Łatwo się o tym przekonać, gdy często zmieniamy stacje radiowe. Niestety zdarza się, że nadawcy wysyłają niewłaściwe dane i reagują z opóźnieniem. Przez pierwsze kilka dni od zmiany czasu na letni czy zimowy wskazywana godzina może być zatem zależna od tego jakiej stacji słuchamy najczęściej.

W galerii poradnik jak ustawić zegarek w wybranych modelach aut.

Ładowanie formularza...