Podczas jazdy samochodem duży problem mogą stwarzać małe psy, które niezbyt chętnie siedzą spokojnie. Tym samym, mogą stwarzać zagrożenie dla kierowcy i pasażerów.

Przepisy nie określają, w jaki sposób należy przewozić zwierzęta w samochodzie. W kodeksie nie ma mowy np. o stosowaniu specjalnych pasów. Jednak dla bezpieczeństwa zwierząt i swojego warto używać takich uprzęży.

Psy najlepiej przewozić na specjalnej macie, która mocowana jest do przedniego i tylnego zagłówka pojazdu. Pozwoli to na uniknięcie zabrudzenia tapicerki, a także ułatwi usuwanie psiej sierści. Natomiast specjalne pasy mocujemy do uchwytów pasów dla pasażera.

Tym razem jako przykład wybraliśmy dwa urocze czworonogi – Cyzię i Sarenkę, które chętnie podróżują z właścicielami Fiatem Punto. Przetestowaliśmy dwa warianty rozmiarów maty – mniejszą, która po zamontowaniu zajmuje jedno miejsce pasażera oraz większą, rozciągającą się na całej szerokości tylnego siedzenia. Jak się okazało, małe pieski z powodzeniem mogą podróżować przy wykorzystaniu każdego z wariantów. Psy przymocowane specjalnymi pasami, mają co prawda ograniczoną swobodę ruchu, ale z całą pewnością nie są w stanie podczas jazdy przeskoczyć na przednie siedzenie.

Dzięki głośnym kampaniom społecznym większość osób podróżujących samochodem wie, jak istotne jest stosowanie pasów bezpieczeństwa, niezależnie od tego, czy siedzimy na fotelu z przodu, czy na tylnym siedzeniu. Jednak nadal niewiele osób ma świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą przewożenie niezabezpieczonego zwierzęcia.

Przeprowadzone badania wykazały, iż podczas wypadku samochodu przedmiot o masie 9 kg uderza w kierowcę z siłą ponad 450 kg, przy założeniu, że pojazd poruszał się z prędkością 90 km/h. Nietrudno domyślić się, że w takim przypadku pies, który nie został odpowiednio przypięty, ma niewielkie szanse na przeżycie. Warto jednak uświadomić sobie także, że stanowi duże zagrożenie dla kierowcy i innych pasażerów.

Innowacyjny system zabezpieczenia zwierzaka w samochodzie zaprojektowała firma Carpatus, która jest także inicjatorem ogólnopolskiej akcji na rzecz ich bezpiecznego transportu. Składa się on z dwóch elementów. Wygodnych miękkich szelek i dwupunktowych pasów bezpieczeństwa. Warto wspomnieć, iż dotychczas można było kupić jednopunktowe przypięcia do szelek które nie do końca zabezpieczają naszego czworonoga w podróży samochodem. Specjalna smycz, którą z jednej strony wpinamy w zapięcie pasów bezpieczeństwa, a z drugiej strony za pomocą dwóch karabińczyków przypinamy do bocznych uchwytów w szelkach, zabezpiecza w jeszcze lepszy sposób naszego pupila przed przeciążeniami spowodowanymi podczas gwałtownego hamowania.

Jeżeli zatem chcemy bezpiecznie podróżować rodzinnie wraz ze swoimi pupilami najlepiej jest zastosować matę i szelki, a wtedy bezpiecznie wszyscy dotrzemy do wyznaczonego celu.