Nawigacje samochodowe już dawno przestały służyć tylko i wyłącznie do wyznaczania trasy przejazdu. Teraz są to zaawansowani asystenci podróży, którzy poinformują chociażby o ograniczeniach prędkości, fotoradarach, wypadkach, czy nawet ostrzegą nas przed przypadkową zmianą pasa ruchu. Na przykładzie poniższych nawigacji możecie przekonać się, jakie możliwości oferuje nowoczesny sprzęt.

Mio Pilot 15:

 Foto: Auto Świat

Zacznijmy od nawigacji, która zaspokaja podstawowe potrzeby użytkownika, a przy tym dostępna jest w przystępnej cenie. Na dużym, matowym, 5-calowym ekranie z powłoką antyodblaskową mamy dostęp do map 45 krajów Europy. Co ważne, Mio gwarantuje dożywotnią i bezpłatną ich aktualizację. Przy ustalaniu przejazdu dostajemy do wyboru aż cztery propozycje trasy: najszybszą, najkrótszą, najbardziej ekonomiczną i najłatwiejszą. Podczas jazdy nawigacja przekazuje nam informacje głosowo. Jak widać, już w urządzeniu z niższej półki cenowej znajdziemy asystenta pasa ruchu i komunikaty o ograniczeniach prędkości. Na początku użytkowania otrzymujemy też dostęp do bazy fotoradarowej na 3-miesięczny okres próbny z możliwością wykupienia subskrypcji. Sprawdź ofertę.

MiVue Drive 60

 Foto: Auto Świat

MiVue Drive 60 to doskonały przykład na wszechstronność nowoczesnych nawigacji samochodowych. Jest to urządzenie, które dodatkowo pełni funkcję wideorejestratora. Skupmy się na początek na zaletach samej nawigacji. Mapy 44 krajów Europy dostarcza TomTom, a ich aktualizacja jest darmowa i dożywotnia. Tak samo jest z bazą fotoradarów, do której mamy stały dostęp bez opłat. Matowy ekran ma aż 6,2 cala i jest pokryty powłoką antyodblaskową, co przydaje się w słoneczne dni. Przed każdą podróżą nawigacja z wykorzystaniem systemu LearnMe Pro wyznacza dla nas 4 różne trasy. Wspomniana funkcja oznacza, że urządzenie uczy się naszych zachowań na drodze i na ich podstawie podpowiada odpowiednią drogę. Podczas jazdy otrzymujemy wskazówki od asystenta pasa ruchu, a system IQ Routes analizuje zachowania milionów kierowców, by na ich podstawie podpowiedzieć nam optymalną trasę bez korków. Ponadto MiVue Drive 60 poinformuje nas o przekroczeniu prędkości, czy o najbliższym parkingu. Co do wideorejestratora - nagrywa on filmy w jakości Full HD z kątem widzenia 130°. Wyposażony jest w system wspierający kierowcę ADAS, który informuje o opuszczeniu pasa ruchu i ostrzega o potencjalnej kolizji. Dodatkowo można też zakupić tylną kamerkę MiVue A20, która ułatwi parkowanie.

W ramach promocji, Mio za darmo dodaje opcję TRUCK która doskonale sprawdza się gdy poruszamy się autem z przyczepą, ciężarówką lub kamperem. Na ten model dodatkowo dostaniemy też rok gwarancji, a więc łącznie daje to 3 lata gwarancji. Sprawdź ofertę.

Garmin DRIVE Smart 61 LMT-S EU

 Foto: Auto Świat

Garmin wyposażony jest w 6-calowy ekran dotykowy, działający w dwóch położeniach. To urządzenie korzysta z mapy Garmin Europa Wschodnia, obejmującej 22 państwa. Są one bezpłatnie aktualizowane przez cały okres użytkowania, tak samo jak baza fotoradarów. Kupując tę nawigację, otrzymujemy nie tylko szczegółowe porady dotyczące trasy, ale również asystenta pasa ruchu i ostrzeżenia o ostrych zakrętach, zmianach prędkości, przejazdach kolejowych oraz przejściach dla zwierząt. Garmin zasugeruje nam nawet odpowiedni moment do odpoczynku po długiej i wyczerpującej drodze. W tej nawigacji sprawdzimy też informacje o parkingach, czy prognozę pogody. Dodatkowo funkcja Direct Access nawiguje do złożonych celów, takich jak lotniska i centra handlowe. Sprawdź ofertę.

Spirit 7700 PL:

 Foto: Auto Świat

Model Spirit 7700 to kolejna nowość w ofercie MIO. Jest to urządzenie ze średniej półki cenowej, które zaspokoi wymagania nawet najbardziej wymagających kierowców. W zależności od wersji ma wbudowane mapy TomTom 45 krajów Europy lub Polski, które są bez opłat i dożywotnio aktualizowane, podobnie jak baza fotoradarów. Wszystkie informacje dotyczące podróży są dostępne na 5-calowym, matowym ekranie z powłoką antyodblaskową. Warto też wspomnieć o praktycznym, magnetycznym uchwycie oraz ładowarce z dwoma gniazdami USB - jeden z nich przyda się do ładowania telefonu. Zarówno nawigację jak i jej bazę można podłączyć przy użyciu kabla micro USB. Wyznaczanie 4 tras odbywa się z wykorzystaniem systemu IQ Routes, który pobiera informacje od innych kierowców. Spirit 7700 korzysta też z funkcji LearnMe Pro. Podczas jazdy otrzymujemy od nawigacji informacje o ograniczeniach prędkości, miejscach parkingowych i pasach ruchu, którymi powinniśmy się kierować. Ten model również jest objęty trzyletnią gwarancją. Sprawdź ofertę Spirit 7700 z mapą Polski. Sprawdź ofertę Spirit 7700 z mapą Europy.

TomTom VIA 62 EU45

 Foto: Auto Świat

Na koniec prezentujemy nawigację ze średniej półki cenowej, która nie tylko doprowadzi do celu, ale również ostrzeże przed niebezpieczeństwem. Na 6-calowym ekranie wyświetlają nam się propozycje przejazdu, które uwzględniają aktualny stan na drogach. TomTom wyposażył swoją nawigację w technologię Bluetooth, dzięki której otrzymujemy zestaw głośnomówiący. Na smartfonie możemy też wcześniej wyznaczyć drogę, która po włączeniu nawigacji zsynchronizuje się z urządzeniem VIA 62. Dzięki łączności Bluetooth otrzymujemy też informacje o korkach i aktualizacje fotoradarów (trzy miesiące bezpłatnej subskrypcji). Większe skrzyżowania możemy pokonywać bez stresu, bo pomoże nam asystent pasa ruchu. Sprawdź ofertę.

Wybór nawigacji samochodowych jest na tyle duży, że warto zainteresować się też innymi urządzeniami. Większość z nich ma jednak zbliżone funkcje i systemy wspomagające kierowcę do modeli zaprezentowanych powyżej.

Spirit 8500 - sprawdź cenę!

TomTom VIA 52 EU45 - sprawdź cenę!

ModeCom FreeWAY SX 7.1 - sprawdź cenę!

VORDON GPS 5 Europa - sprawdź cenę!

Garmin Drive 50 LMT - sprawdź cenę!