• Im większy ekran i wymiary telefonu tym trudniej będzie wybrać uchwyt samochodowy
  • Telefon z niewielką pamięcią wewnętrzną powinien być wyposażony w gniazdo micro SD. W przeciwnym wypadku może szybko zabraknąć miejsca.
  • Uwaga: najtańsze telefony (nie smartfony) nie mają nawet Bluetooth

Eksperci ze Skąpca sprawdzili jakie telefony cieszyły się największym zainteresowaniem wśród użytkowników. W najnowszym czerwcowym rankingu pod uwagę wzięto popularność produktów w samej wyszukiwarce a także wcześniejsze notowania wszystkich produktów.

W najnowszym rankingu zwraca uwagę ogromna popularność marki Nokia. Smartfony tej firmy zajęły pierwsze pięć miejsc. Znamienne, że w pierwszej dziesiątce nie ma jedynie najtańszych produktów z najniższej półki cenowej (smartfony do 500 zł). Sklasyfikowano również kilku reprezentantów klasy średniej (powyżej 1000 zł) a także modele z najwyższej półki takie jak Apple iPhone 8.

Bez względu jednak na cenę niemal każdy z produktów sprawdzi się w samochodzie. Nawet najtańsze smartfony wystarczy jako nawigacja czy ostrzegacz przy użyciu popularnych aplikacji. Warto oczywiście mieć na uwadze, że w droższych modelach aplikacje będą działać szybciej i płynniej, co może mieć szczególne znaczenie w sytuacji gdy jednocześnie korzystamy z ostrzegacza i nawigacji. Ale jednocześnie pamiętajmy – im większy ekran tym lepiej widać mapę, ale jednocześnie trudniej znaleźć odpowiedni uchwyt samochodowy.

Miejsce 1 - Nokia 8 64 GB

Foto: Auto Świat

Wielki powrót Nokii. Model 8 z ekranem 5.3” to produkt z wyższej półki z czystą wersją systemu Android. Domyślna nawigacja to oczywiście Google Maps, ale przy pamięci 64 GB można wykorzystać nawet kilka różnych programów nawigacyjnych z mapami przechowywanymi w pamięci telefonu. Niestety nowy model z dawnymi Nokiami sprzed lat nie ma nic wspólnego pod względem możliwości połączeń: MirrorLink niestety nie ma. Pozostaje Android Auto. Sprawdź cenę!

Miejsce 2 - Nokia 5

Foto: Auto Świat

Niedrogi model (cena nieco ponad 500 zł) w którym trzeba oszczędnie gospodarować miejscem. Jeśli zatem wgramy mapę do pamięci urządzenia i zamierzamy robić sporo zdjęć i filmów to warto zaopatrzyć się w dodatkową kartę micro SD w ramach rozszerzenia pamięci (wewnętrzna wynosi 16 GB). Ekran 5.2” oznacza nieco większą obudowę telefonu - warto zwrócić uwagę na uchwyt, by dopasować telefon. Sprawdź cenę!

Miejsce 3 - Nokia 7 Plus

Foto: Auto Świat

To model ze sporym ekranem (o przekątnej 6 cali) co oznacza, że lepiej uważnie dobierać uchwyt, gdyż nie każdy jest dostosowany do większego urządzenia. Niemniej pamięci wewnętrznej tak łatwo nie zabraknie (64 GB). Bez obaw o miejsce można zatem robić sporo zdjęć i pobrać więcej mapy w przypadku programu nawigacyjnego z funkcją danych offline. Na uwagę zasługuje jeszcze jedno: Nokia 7 Plus to bardzo solidny telefon pod względem wykonania: obudowę wytwarza się z bloku aluminium. Sprawdź cenę!

Miejsce 4 - Nokia 105 2017

Foto: Auto Świat

Najtańszy telefon w zestawieniu. Wystarczy na niego nieco ponad 70 zł. To jeden z tych już nielicznych telefonów, który w trybie czuwania nie wymaga ładowania nawet przez miesiąc. Niestety w samochodzie na niewiele się przyda: nie ma nawigacji i nie ma Bluetooth. Sprawdź cenę!

Miejsce 5 - Nokia 3 16 GB

Foto: Auto Świat

Ostatnia Nokia w czerwcowym zestawieniu Skąpca. To dość przystępny cenowo model (nieco ponad 400 zł) z 5 calowym ekranem. Wystarczy w roli nawigacji jakkolwiek warto zainwestować w dodatkową kartę pamięci, szczególnie gdy telefon będzie także często wykorzystywany do robienia zdjęć i filmów. Sprawdź cenę!

Miejsce 6 - Xiaomi Mi A1 64 GB

Foto: Auto Świat

Dobra propozycja w cenie poniżej 800 zł. Do dyspozycji jest sporo pamięci (64 GB) i dość duży ekran 5.5 cala. Urządzenie jest cenione za dobrą jakość wykonania (obudowa wykonana z aluminium) ale słabą stroną jest czas pracy na baterii i dość wolne ładowanie o czym warto pamiętać np. podczas używania Yanosika i jednocześnie programu nawigacyjnego. Sprawdź cenę!

Miejsce 7 - Meizu Pro 7 64 GB

Foto: Auto Świat

Jeden z popularniejszych producentów w Azji. Meizu Pro 7 to dość zaawansowany a przy tym całkiem przystępny cenowo telefon. Urządzenie cenione jest nie tylko za parametry ale i wysoką jakość wykonania. W roli nawigacji sprawdzi się bez problemu, szczególnie, że pamięci mu nie brakuje. W samochodzie trudno jednak będzie wykorzystać jedną charakterystyczną funkcję telefonu: drugi wyświetlacz z tyłu obudowy. Sprawdź cenę!

Miejsce 8 - Meizu M6 16 GB

Foto: Auto Świat

Kolejny model chińskiego producenta, jaki znalazł się w zestawieniu Skąpca. Z pewnością warto powiększyć pamięć, bo 16 GB szybko się skończy szczególnie gdy wykonywanych jest sporo zdjęć (sama jakość kamery jest przeciętna). Ponieważ jest to produkt bardzo przystępny cenowo (ok 500 zł) z ekranem 5.2 cala to trudno oczekiwać imponujących parametrów. Na potrzeby nawigacji w zupełności wystarczy. Sprawdź cenę!

Miejsce 9 - Apple iPhone 7 32 GB

Foto: Auto Świat

To jeden ze starszych modeli w obecnej gamie Apple (trafił na rynek w 2016 roku). To jednak wciąż urządzenie wysokiej klasy, które sprawdzi się także w roli samochodowej nawigacji (jakkolwiek lepiej użyć innej aplikacji niż mapy Apple). Niestety 32 GB to nie jest zbyt wiele, tym bardziej, że telefon robi świetne zdjęcia i filmy (łatwo nimi wypełnić wolne miejsce). Sprawdź cenę!

Miejsce 10 - Apple iPhone 8 64 GB

Foto: Auto Świat

W przypadku Apple wersja 64 GB to rozsądny wybór. Niemniej ponad 3000 to niemało jak na telefon, który jest mocno spokrewniony z iPhone 7 z 2016 roku. W samochodzie wreszcie się przyda by sprawdzić np. ładowanie bezprzewodowe. W roli nawigacji to także świetna propozycja (świetny, choć stosunkowo nieduży ekran 4.7”), choć do aplikacji Apple Maps wciąż można mieć sporo zastrzeżeń. Sprawdź cenę!