• Wystawiając mandat za spowodowanie stłuczki, policjant najpierw sprawdzi, jaki mandat należy się za wykroczenie, które doprowadziło do kolizji, a następnie do tej kwoty dopisze 1000 zł
  • Jeśli w wyniku zdarzenia ktoś źle się poczuł, kwota minimalnego mandatu dla sprawcy rośnie do 1500 zł
  • Za nieusunięcie z drogi pojazdu grozi dodatkowo 150 zł mandatu
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Mandat za spowodowanie stłuczki, w której nie ucierpiała żadna osoba, wzrósł co najmniej pięciokrotnie. Wcześniej – jeśli bezpośrednią przyczyną stłuczki było wykroczenie "warte" 100 zł, policjant dopisywał do tego 200 zł – i w sumie sprawca płacił 300 zł. Teraz do wykroczenia "podstawowego" policjant ma dopisać 1000 zł. Przykład: kierowca zawracał w miejscu, gdzie może być to niebezpieczne (wykroczenie za 200-400 zł) i spowodował kolizję: mandat wynosi 1200-1400 zł.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Są poszkodowani? Mandat będzie wyższy!

Załóżmy jednak, że w kolizji ktoś nieznacznie ucierpiał – na tyle, że musi wziąć np. trzy dni zwolnienia. Wówczas mandat, jaki otrzyma sprawca, to 1500 albo 3000 zł w zależności od tego, czy ma już na koncie inne poważne wykroczenia.

Lepiej nie wzywać policji do stłuczki!

Jeśli nie ma w kolizji zabitych lub rannych, a jedynie ucierpiały samochody, to… najlepiej dogadać się, czyli sprawca podpisuje oświadczenie o winie, podaje poszkodowanemu numer swojej polisy OC i – można jechać! Jeśli samochody nie nadają się do jazdy, można samodzielnie wezwać pomoc drogową – policjanci nie są do tego potrzebni!

Kiedy trzeba wezwać policję do wypadku?

Przepisy wymagają wezwania służb w sytuacji, gdy:

  1. W zdarzeniu są poszkodowani – zabici albo ranni. Jeśli potrzebne jest pogotowie, potrzebna jest też policja.
  2. Jeden z uczestników zdarzenia jest pod wpływem alkoholu albo narkotyków.
  3. Policję należy wezwać także w sytuacji, gdy nie wiadomo, kto jest sprawcą – wystarczy, że żaden z uczestników nie przyznaje się do winy. W przeciwnym wypadku będziemy mieli problem z uzyskaniem odszkodowania z polisy OC sprawcy.

Nie ma ofiar? Usuń auto z drogi!

Jeśli w zdarzeniu nie ma zabitych i rannych, samochody należy usunąć z drogi, aby nie powodować korków – o ile jest to oczywiście możliwe. Za pozostawienie na pasie drogi samochodu, który można bez problemu usunąć, taryfikator mandatów przewiduje grzywnę 150 zł. Taki mandat może dostać i sprawca wypadku, i poszkodowany!