- Włączać kierunkowskaz czy nie włączać? To pytanie zadaje sobie wielu polskich kierowców w przeróżnych sytuacjach. Najczęściej na rondach, ale nie tylko
- Poprawne używanie kierunkowskazów jest wyjaśnione w przepisach
- To, czy przed wjazdem na skrzyżowanie jest znak C-12 czy też go nie ma, nie przesądza o tym, że należy użyć prawego kierunkowskazu
- Więcej tekstów o polskich przepisach znajdziesz na stronie głównej Onetu
- Kierunkowskazy na rondzie a przepisy
- Czy włączać prawy kierunkowskaz przed zjazdem z ronda
- Oznakowanie poziome na rondzie ma znaczenie
- Lewy kierunkowskaz na rondzie i skrzyżowaniu
- Oznakowanie poziome ma na rondach szczególne znaczenie
- Który pas zająć przed wjazdem na rondo
- Lewy kierunkowskaz na rondzie - sąd wydał kolejny wyrok
To, czy przed wjazdem na skrzyżowanie jest znak C-12 "ruch okrężny" czy też go nie ma, nie przesądza o tym, że należy (bądź nie) sygnalizować prawym kierunkowskazem zamiaru zjazdu ze skrzyżowania. Sygnalizowanie prawym kierunkowskazem zamiaru opuszczenia ronda traktowane jest jak zwyczaj, ale niesłusznie: wynika ono z przepisów.
W zależności od oznakowania ronda sygnalizator albo "należy się", albo nie. Zależy to także od kierunku, w jakim jedziemy.
- Używanie kierunkowskazów przed zjazdem z ronda ma oparcie w przepisach
- W zależności od znaków poziomych zamiar opuszczenia skrzyżowania o ruchu okrężnym albo trzeba sygnalizować, albo nie należy tego robić
Nie ma żadnych przepisów mówiących o tym, jak należy używać kierunkowskazów na rondzie. Są przepisy ogólne mówiące o obowiązku używania kierunkowskazów, które trzeba dopasować do konkretnej sytuacji.
Kierunkowskazy na rondzie a przepisy
Przepis brzmi:
Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować kierunkowskazem zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.
A zatem:
- kierunkowskazu należy używać "zawczasu i wyraźnie" – inaczej mówiąc, nie wystarczy sygnalizowanie skrętu (każdy widzi, że skręcamy) – sygnalizować należy zamiar skrętu;
- kierunkowskazem sygnalizujemy zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu; w tej sytuacji logiczne jest, że jeśli nie zmieniamy pasa ruchu i nie skręcamy, użycie kierunkowskazu jest zbędne
Czy włączać prawy kierunkowskaz przed zjazdem z ronda
Na wielu skrzyżowaniach o ruchu okrężnym, zapewne na większości z nich, pasy ruchu poprowadzone są wokół wyspy. W takim wypadku, ilekroć zjeżdżamy z ronda – praktycznie bez względu na to, czy na rondzie jedziemy w prawo, na wprost, w lewo czy też zawracamy – opuszczając rondo, zmieniamy pas ruchu (opuszczamy pas biegnący wokół wyspy). Dlatego zamiar zjazdu z ronda sygnalizujemy zazwyczaj prawym kierunkowskazem.
Oznakowanie poziome na rondzie ma znaczenie
Jednak na wielu rondach, zwłaszcza większych, oznakowanie poziome jest inne niż "domyślne": pasy ruchu nie prowadzą wokół wyspy, ale przecinają się pod kątem prostym w jej pobliżu. Jadąc na wprost przez takie rondo, nie zmieniamy ani kierunku jazdy, ani pasa ruchu. W takiej sytuacji zamiaru opuszczenia skrzyżowania nie musimy sygnalizować za pomocą kierunkowskazu. Użycie kierunkowskazu byłoby w takiej sytuacji błędem.
Przeczytaj także: Policja zatrzymała "króla mafii wnuczkowej". Wpadł przez nadmierną prędkość
Lewy kierunkowskaz na rondzie i skrzyżowaniu
O ile w sytuacji, gdy pas ruchu biegnie wokół wyspy, użycie lewego kierunkowskazu do zasygnalizowania zamiaru skrętu w lewo na rondzie jest zbędne, a przynajmniej dyskusyjne, sytuacja wygląda inaczej, gdy pasy ruchu nie biegną wokół ronda, lecz przecinają się pod kątem prostym. W takiej sytuacji, skręcając w lewo, ewidentnie zmieniamy kierunek jazdy – powinniśmy użyć lewego kierunkowskazu. Ale już, zjeżdżając z ronda – nie.
I jeszcze jedna ważna rzecz: jeśli na rondzie zamierzamy skręcić w prawo, bez względu na oznakowanie poziome taki zamiar powinniśmy sygnalizować.
Oznakowanie poziome ma na rondach szczególne znaczenie
Ronda są różne i nie ma uniwersalnej recepty, jak je przejechać. Znak C-12 "ruch okrężny" mówi jedynie o tym, że ruch odbywa się wokół wyspy; towarzyszący mu znak "ustąp pierwszeństwa" oznacza, że wjeżdżając na takie skrzyżowanie, ustępujemy pierwszeństwa tym pojazdom, które już na nim są. O tym, jak używać kierunkowskazów na takim skrzyżowaniu, najwięcej mówią znaki poziome (one też w wielu wypadkach decydują o pierwszeństwie jazdy). No i, oczywiście, znaczenie ma kierunek, w jakim jedziemy.
Który pas zająć przed wjazdem na rondo
O ile znaki przed wjazdem na rondo nie wyznaczają kierunków jazdy dozwolonych na poszczególnych pasach ruchu, o tyle pas do jazdy zajmujemy zgodnie z ogólnymi zasadami: jadąc w lewo lub gdy zamierzamy zawrócić, zajmujemy lewy skrajny pas, jadąc w prawo – skrajny prawy. Jazda na wprost – jeśli nie wykluczają tego znaki drogowe – jest dopuszczalna z każdego pasa. Gdy chcemy jechać prosto, na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym najwygodniej jest jednak zająć prawy pas ruchu – podczas zjazdu ze skrzyżowania nie musimy ustępować pierwszeństwa pojazdom znajdującym się z naszej prawej strony.
Lewy kierunkowskaz na rondzie - sąd wydał kolejny wyrok
Czy wreszcie zakończy się wieloletnia debata na temat używania kierunkowskazów na rondzie? Wydaje się, że tak. Kolejny wyrok sądowy dostarcza wytycznych, jak należy prawidłowo sygnalizować manewry na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym.
Zgodnie z wyrokiem WSA w Krakowie, kierowcy powinni używać kierunkowskazu tylko przed rozpoczęciem manewru zjazdu z ronda. W przypadku rond wielopasmowych, obowiązek ten pojawia się jeszcze przed zmianą pasa ruchu, która poprzedza opuszczenie ronda.
Kierowcy i osoby zdające egzamin na prawo jazdy powinny pamiętać, że wjeżdżając na rondo, nie ma obowiązku włączania lewego kierunkowskazu, jeśli zamierzają opuścić rondo trzecim zjazdem. Sygnalizacja zmiany kierunku jazdy powinna nastąpić jedynie przy zjeżdżaniu z ronda.