• Kradzież tablic rejestracyjnych to same problemy. Mimo że samochód jest sprawny, to nie może się poruszać po drogach
  • Obce tablice są używane do celów przestępczych. Jeśli więc ofiara zauważy brak tablic, najlepiej natychmiast zgłosić to na policję
  • Przerejestrowanie samochodu w takiej sytuacji jest najlepszym wyjściem, uchroni nas przed ewentualnym składaniem zeznań na policji
  • Więcej takich tematów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Kradzież tablic rejestracyjnych to jedna z najgorszych rzeczy, jaka może się zdarzyć kierowcy, bowiem samochód zostaje unieruchomiony, mimo że spokojnie mógłby jeździć po drogach. Niestety takie jest prawo, samochód poruszający się po polskich drogach musi mieć dwie tablice rejestracyjne, a jazda bez nich grozi mandatem 500 zł i odebraniem dowodu rejestracyjnego.

Po co komuś moje tablice?

Często z obcych tablic rejestracyjnych korzystają złodzieje paliwa. Montują nieswoje tablice na samochodzie, podjeżdżają na stację benzynową, tankują paliwo i odjeżdżają bez zapłaty. Obsługa stacji w takim wypadku zgłasza sprawę policji, ta przegląda nagrania z monitoringu i bingo! Ma numery rejestracyjne samochodu, więc wzywa właściciela. Niestety właściciel tablic nie jest osobą, której szuka policja. Obce “blachy” mogą być też wykorzystane do innych przestępstw z udziałem samochodu.

Tak więc brak tablic na samochodzie oznacza dwie rzeczy: albo została zgubiona albo skradziona. Jeśli została skradziona, to dla celów przestępczych.

Ukradli tablice, co zrobić dalej?

Najważniejszą rzeczą, jaką trzeba zrobić natychmiast po odkryciu braku tablic rejestracyjnych jest powiadomienie policji. Najłatwiej zrobić to poprzez numer 112. Operator w takim wypadku spyta się, ile tablic skradziono i jaki jest numer rejestracyjny. W ten sposób zabezpieczamy się na wypadek, gdyby rzeczywiście doszło do przestępstwa na skradzionych numerach.

Niestety nie zwolni nas to z udania się na komendę policji i złożenia zawiadomienia o kradzieży. Musimy to zrobić ze względu na to, że potrzebujemy zaświadczenia o zgłoszeniu kradzieży naszych “blach”. Co ważne, zaświadczenie wydaje się na wniosek pokrzywdzonego, dlatego po złożeniu wyjaśnień należy poprosić o stosowne zaświadczenie. To bardzo istotne, ponieważ będzie ono potrzebne w wydziale komunikacji podczas składania wniosku o nowe tablice.

Po wizycie w komisariacie policji mamy dwie opcje - wydanie duplikatu tablicy rejestracyjnej lub przerejestrowanie auta. Zdecydowanie lepiej samochód przerejestrować na nowe numery. Choć jest to droższe rozwiązanie, to uchroni nas przed składaniem wyjaśnień na policji, jeśli złodziej użyje naszych tablic do celów przestępczych.

Z zaświadczeniem z policji należy udać się do wydziału komunikacji i tam wyrobić nowe tablice rejestracyjne. Koszt przerejestrowania auta wynosi 180,50 zł.

Ukradli tablice z samochodu bez przeglądu

To sytuacja, która prawie się nie zdarza, choć jest możliwa. W tym przypadku problem jest większy. Według prawa samochód bez przeglądu nie może być zarejestrowany. Niestety bez tablic rejestracyjnych nie uda się zrobić przeglądu w aucie. W takiej sytuacji pozostaje jedynie wyrobienie okresowych tablic rejestracyjnych, aby samochód przeszedł przegląd techniczny, a następnie przerejestrowanie go na nowe, stałe tablice rejestracyjne.