• Nawet gdy popełnimy przestępstwo i przy okazji spowodujemy wypadek, poszkodowani dostaną odszkodowanie z naszej polisy OC
  • Jest jednak kilka sytuacji, w których ubezpieczyciel ma prawo zażądać od kierującego samochodem zwrotu wszystkich poniesionych kosztów związanych z wypłatą odszkodowań

Obowiązkowe OC to rozwiązanie dobre i dla ich ofiar wypadków, i dla ich sprawców: jednym gwarantuje odszkodowanie bez względu na sytuację materialną sprawcy, drugim zapewnia spokojną głowę – gdy ktoś "narozrabia", niszcząc komuś np. bardzo drogi samochód, jedyna (poza mandatem) konsekwencja to wzrost składki na ubezpieczenie OC w kolejnym roku. No, chyba że... dojdzie do sytuacji, w której ubezpieczyciel wprawdzie wypłaci odszkodowania wszystkim uprawnionym, ale następnie zażąda od sprawcy szkody lub właściciela pojazdu zwrotu kosztów. Regres – tak się nazywa to roszczenie – jest możliwy w kilku sytuacjach.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Po pierwsze, gdy zrobiłeś to specjalnie

Jeśli ktoś posługuje się samochodem niczym bronią i z premedytacją np. uszkadza inne pojazdy, wtedy musi liczyć się z regresem. Jest to bardzo rzadko występująca sytuacja, ponieważ umyślność działania nie może budzić wątpliwości. W praktyce regres grozi sprawcy przestępstwa (bo niszczenie cudzego mienia czy też umyślne uszkodzenie ciała to przestępstwo), który został za ten czyn prawomocnie skazany.

Po drugie, gdy jechałeś w stanie nietrzeźwości

Ważne zastrzeżenie: ustawa mówi, że prawo wystąpienia z regresem przysługuje ubezpieczycielom wobec kierujących w stanie nietrzeźwości, a zatem nie wystarczy, gdy sprawca wypadku w chwili jego spowodowania był w stanie po użyciu alkoholu. Bardzo wąska granica ma znaczenie: mając we krwi dokładnie 0,5 promila alkoholu, popełniamy wykroczenie i nie grozi nam regres; jeśli jednak mamy 0,51 promila alkoholu we krwi lub zawartość alkoholu w organizmie prowadzi do przekroczenia granicy 0,5 promila – formalnie osiągnęliśmy stan nietrzeźwości. Wtedy – jeśli spowodowaliśmy wypadek – grożą nam duże wydatki.

Po trzecie, gdy nie miałeś prawa jazdy

Regres grozi w przypadku kierowania pojazdem nie tylko wtedy, gdy nie mamy żadnego prawa jazdy, lecz także, gdy kierujemy bez odpowiedniej kategorii prawa jazdy. Tu jednak pojawia się wyjątek: jeśli wsiądziemy za kierownicę w celu ratowania czyjegoś życia albo goniąc sprawcę przestępstwa "prawie złapanego" na gorącym uczynku, w razie spowodowania wypadku ubezpieczycielowi nie przysługuje roszczenie zwrotne (czyli nie przysługuje regres).

Po czwarte, gdy samochód ukradłeś

Jeśli ktoś wszedł w posiadanie pojazdu wskutek przestępstwa (np. "wypożyczył" go bez wiedzy właściciela), również, jeśli spowoduje wypadek, grozi mu regres ubezpieczeniowy.

Po piąte, gdy uciekniesz z miejsca wypadku

Polskie przepisy co do zasady zrównują odpowiedzialność za ucieczkę z miejsca zdarzenia z konsekwencjami kierowania w stanie nietrzeźwości: w obu przypadkach grożą za to wysokie kary i w obu przypadkach sprawcy zdarzenia nie chroni polisa OC.

Koszty wypadku pokrywasz także, gdy nie masz OC

Jeśli sprawca został zatrzymany lub ustalony i okaże się, że jechał nieubezpieczonym samochodem, z punktu widzenia jego ofiar praktycznie nie ma to znaczenia: dostaną odszkodowania z UFG. W takim jednak wypadku właściciel pojazdu (lub kierowca – w zależności od sytuacji) zostanie wezwany do pokrycia wypłaconych przez Fundusz odszkodowań. Dotyczy to także nieubezpieczonych samochodów z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi.

Nie prowadź po alkoholu, nie prowadź bez prawa jazdy!

Kierowanie po pijanemu i prowadzenie bez prawka to jedne z częstszych powodów regresu wobec sprawców wypadków. Zdarzają się też tacy, którzy jadąc po alkoholu, rozbijają samochód wzięty z wypożyczalni i przy okazji jeszcze inny pojazd — wówczas przychodzi im zapłacić za dwa zniszczone samochody... Z kolei jazda bez prawka może zdarzyć się "w najlepszej rodzinie", gdy np. brat bratu niemającemu prawa jazdy pozwoli pojeździć nowym motocyklem. W takiej sytuacji nie działa polisa autocasco, a w kwestii OC można spodziewać się regresu.

Stosowny przepis ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych brzmi: