Złodzieje ciągle poszukują kolejnych sposobów na "zarobek" nie tylko w centrach handlowych, ale także pod nimi, na parkingach. Tam szczególnie trzeba uważać na metody na butelkę czy drut. Niestety przedświąteczne roztargnienie jest jak woda na młyn dla złodziei. Jest jednak kilka zasad, które pozwolą nam się przed takimi praktykami bronić.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Uwaga na złodziei pod centrum handlowym

Policja często przestrzega przed złodziejami, którzy okradają metodą na butelkę, drut, kolce czy pręty. Tak naprawdę po słowach "metoda na..." można dodać określenie na dowolny przedmiot, który po włożeniu między koło a nadkole samochodu daje wrażenie awarii lub tę awarię powoduje.

Kradzież na butelkę Foto: Mateusz Pokorzyński / Auto Świat
Kradzież na butelkę

Jak działa metoda na butelkę? Złodziej podchodzi do pustego, zaparkowanego samochodu i wkłada w nadkole pustą butelkę, a następnie odchodzi i obserwuje auto. Kierowca po powrocie z zakupów wsiada do samochodu i rusza. Po kilkudziesięciu metrach zatrzymuje się zaniepokojony hałasem dochodzącym z nadkola, wysiada i sprawdza, co powoduje niepokojący dźwięk. Wtedy złodziej podchodzi z drugiej strony, otwiera drzwi pojazdu i zabiera wartościowe rzeczy. Metoda na kolec z kolei powoduje dodatkowo realną awarię samochodu, bo wtedy dochodzi do przebicia opony.

Kolce używane do kradzieży Foto: Policja
Kolce używane do kradzieży

Wykorzystywane jest w tym wypadku roztargnienie ofiary, a także nieświadomość. Kierowca, wysiadając z samochodu, ma wrażenie, że wychodzi na chwilę, jest blisko auta, zatem nie wydarzy się nic złego. To jednak złudne wrażenie i właśnie na tym żerują złodzieje.

Jak bronić się przed złodziejami?

Policja ostrzega i apeluje, aby stosować kilka zasad. Przedstawiamy je poniżej:

  • opuszczając pojazd, zawsze zabieraj ze sobą wartościowe przedmioty; 
  • wysiadając nawet na krótki czas, rygluj drzwi i aktywuj autoalarm;
  • nie pozostawiaj w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów takich jak nawigacja, torebka, laptop itp.;
  • w czasie jazdy w ruchu miejskim nie pozostawiaj torebki na siedzeniu pasażera oraz zamykaj okna i rygluj drzwi pojazdu;
  • nie zabieraj do swojego pojazdu autostopowiczów czy innych nieznanych osób. 

Sposób na butelkę może być wykorzystany do kradzieży samochodu!

Ponadto, choć zdarza się to znacznie rzadziej, złodzieje mogą spróbować w podobny sposób ukraść także samochód. Kierowca wychodzi z pojazdu, za nim wsiada złodziej, a następnie odjeżdża w siną dal. W czasach bezkluczykowego dostępu do samochodu za każdym razem, kiedy wysiadamy z samochodu, nie tylko zabierajmy ze sobą klucz, ale także wyłączajmy silnik! Wtedy złodziej nie będzie w stanie odjechać i nawet nie podejmie próby kradzieży.

Tych kilka podstawowych zasad powinno uchronić przed metodami na butelkę, drut, kolec, a także wszystkimi nowymi. Idąc na świąteczne zakupy, musimy mieć świadomość zagrożeń, które na nas czyhają, by potem święta nie kojarzyły nam się z przykrymi sytuacjami.