Amatorzy sportów zimowych oraz wszelkiej innej aktywności fizycznej związanej ze śniegiem zacierają ręce. Przed nami zimowe miesiące, które według meteorologów zaobfitują w śnieg na początku nowego roku. W rejonach górskich i podgórskich, patrząc przez pryzmat poprzednich lat, śnieg pojawia się jednak szybciej, co sprzyja rozwojowi corocznej turystyki górskiej. Planując wyjazd rekreacyjny w rejony górskie w szczególności powinno się wyposażyć samochód w opony zimowe. Sprawdź, co jeszcze przyda się podczas zimowych wyjazdów.

Opony zimowe

Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że prowadzenie pojazdu w warunkach zimowych wymaga większych umiejętności oraz odpowiedniego przygotowania technicznego samochodu. Opony zimowe zapewniają maksymalnie możliwą przyczepność podczas jazdy, dlatego ich zakup to inwestycja w bezpieczeństwo nasze oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Nokian WR D4 205/60R16 92H

Opona WR D4 to zimowe ogumienie klasy premium, oferujące przyczepność na mokrej, zaśnieżonej lub oblodzonej nawierzchni w najwyższej klasie. Zoptymalizowane lamele bloku, funkcjonalny model bieżnika połączony z nową mieszanką kauczukową oraz technologia Twin Trac Silica dają kontrolowane prowadzenie oraz świetną przyczepność w najtrudniejszych warunkach. Ostre skosy na bokach bloków barku stykają się z nawierzchnią w kontrolowany sposób, zapewniając dodatkową przyczepność. Bloki Snow Performance Block oferują wysoką wydajność na śniegu, poprawiając przyczepność ogumienia. Za świetną trakcję odpowiadają sztywne bloki.

Łańcuchy śniegowe

Czasem w górach możemy się spotkać z nakazem zakładania łańcuchów na koła, zwłaszcza jeśli do pokonania jest strome zbocze. Używa się ich również wtedy, gdy panują bardzo ciężkie warunki drogowe, a nawierzchnia jest zaśnieżona i oblodzona. Przed zakupem łańcuchów warto zorientować się, czy producent samochodu nie zabrania ich stosowania (w zależności od rozmiaru ogumienia, miejsca między nadkolem a oponą, miejsca między oponą a elementami zawieszenia). W samochodach z napędem na przednią lub tylną oś zakłada się łańcuchy odpowiednio na przód lub tył. Na wszystkie 4 koła zakładamy łańcuchy w przypadku napędu 4x4.

Clack&Go M44 5

Łańcuchy śniegowe wykonane są z wysokiej jakości stali niklowo-manganowej i wyposażone w ogniwa o wzorze 9-milimetrowego rombu. Przeznaczone są do samochodów osobowych, zwłaszcza tych z alufelgami. Podwójne samonapinacze eliminują konieczność ponownego naciągania łańcuchów po przebyciu kilkudziesięciu metrów. System szybkiego demontażu ułatwia ściągnięcie ich bez konieczności sięgania poza koło. M44 5 można stosować w samochodach z układem ABS oraz EPS.

Prostownik samochodowy

Akumulatory potrafią czasem rozładować się w najmniej oczekiwanym momencie. Szczególnie często zdarza się to zimą, dlatego dobrze jest mieć na wyposażeniu samochodu prostownik. Nie może on podawać napięcia wyższego niż 12 V, ponieważ w innym przypadku może dojść do uszkodzenia akumulatora, a w konsekwencji konieczności jego wymiany. Aby użyć prostownika należy wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne w pojeździe oraz zgasić silnik. Koniecznie zwracajmy uwagę na bieguny oraz kolor kabli prostownika, ponieważ pomyłka poskutkuje uszkodzeniem głównego bezpiecznika instalacji elektrycznej samochodu.

Einhell CC-BC 6M

CC-BC 6M to prostownik sterowany mikroprocesorowo, oferujący wielostopniowy cykl ładowania. Będzie on odpowiedni do wszystkich standardowych akumulatorów samochodowych, z napięciem 6V/12V. Aby zachować maksymalne bezpieczeństwo użytkowania, prostownik ma specjalne zabezpieczenie przed przeciążeniem oraz przed omyłkowym podłączeniem biegunów. Dioda napięcia akumulatora oraz wyświetlacz stanu naładowania poinformują użytkownika o poziomie naładowania akumulatora.

Kable rozruchowe

Odpalenie silnika samochodu w mroźny poranek to zmora kierowców, zwłaszcza jeśli w perspektywie czeka nas spóźnienie do pracy czy odwołanie długo oczekiwanego wyjazdu. Jeśli brakuje czasu aby użyć prostownika, rozładowany akumulator można podładować dzięki podłączeniu przewodów rozruchowych do baterii innego samochodu.

ProPlus Kable rozruchowe 16mm z diodą typu LED

Prezentowany przez nas zestaw kabli rozruchowych pasuje do wielu typów pojazdów mechanicznych, m.in samochodów osobowych, dostawczych, ciągników, wykorzystujacych napięcie 6/12/24 V. Wmontowana dioda typu LED podświetli obszar pracy w ciemności, ułatwiając poprawne podłączenie kabli.

Zimowa chemia oraz płyny eksploatacyjne do samochodów: