Ministerstwo Infrastruktury, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w bieżącym roku przeprowadziła szczegółowe badania postaw i zachowań młodych uczestników ruchu drogowego w Lublinie. Celem badań byłojak najwłaściwsze dobranie strategii kampanii na rzecz poprawy bezpieczeństwa, promowania odpowiedzialnych zachowań na drodze. Wspólnie z partnerami, w tym Związkiem Browary Polskie zorganizowano kampanię społeczną w Lublinie.

- W ramach kampanii w Lublinie, Związek realizuje program edukacyjny Prowadzący - niepijący. To już trzecia edycja naszej kampanii. W działaniach w Lublinie wspiera nas lokalny przedstawiciel branży "Perła Browary Lubelskie - powiedziała Danuta Gut, dyrektor Biura Zarządu ZPPP Browary Polskie.Oddźwięk społeczny, zaangażowanie władz lokalnych i zainteresowanie mediów pokazują, że nasze działanie ma sens i jest dostrzegane. Pozwala to mieć nadzieję na osiągnięcie głównego celu, jaką jest zmiana postaw wobec prowadzenia pojazdów po alkoholu. Uważam, że branża piwowarska ma tu szczególną rolę do odegrania. Młodzi kierowcy to grupa, w której widzimy największe możliwości zmiany postaw i zachowań, dlatego akcja edukacyjna jest skierowana właśnie do nich Ta grupa może być również prawdziwym emisariuszem przemian. Przede wszystkim to młodzi ludzie będą decydować o tym, na ile odpowiedzialni będziemy jako społeczeństwo już za kilka lat.

Od 17 kwietnia do 11 maja w wybranych lokalach, pubach, na przejściach dla pieszych oraz na wyznaczonych drogach Lublina obowiązuje Bezpieczny Ruch Imprezowy. Specjalnie wyszkolone; przez policyjnego psychologa; zespoły promotorów - poprzez zabawę - edukują bawiących się gości lubelskich lokali, pubów i dyskotek.

Animatorzy zachęcają m.in. do zabawy w wyznaczonego kierowcę tzw. "designated driver". Idea gry polega na wybraniu spośród grona znajomych jednej osoby, która tego wieczoru nie pije alkoholu i rozwozi przyjaciół do domu. Każdy wyznaczony kierowca zostanie symbolicznie wyróżniony i nagrodzony.

Działania programu są wspierane interaktywnymi narzędziami tj. alko-goglami, które symulują upośledzenie przez alkohol zdolności psychosomatycznych kierowcy. Podczas kampanii w Lublinie są wykorzystane także specjalne komunikatory rozmieszczone w pisuarach lubelskich lokali. "Gadające pisuary" to niekonwencjonalny sposób dotarcia do młodych kierowców.

Osoby, które pojawią się w wyznaczone weekendy w klubach, biorących udział w akcji, będą mogły przystąpić do internetowego Klubu DRIvera. Opowiadając mailowo na proste pytania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego będą miały szansę na otrzymanie atrakcyjnych nagród m.in. nawigacji samochodowej GPS czy specjalistycznych kursów doszkalających umiejętności kierowców. Pomysłodawcy akcji "Prowadzący - Niepijący" mają nadzieje, że zaprezentowanie idei w Internecie rozszerzy zakres oddziaływania programu oraz pośrednio przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa na naszych drogach.

Po zakończonej imprezie do domu można bezpiecznie wrócić z "Imprezową Pomocą Drogową" czyli zaprzyjaźnioną korporacją taksówkarską udzielającą zniżek na podstawie rozdawanych w klubachkart rabatowych taxi.

Mimo, że program "Prowadzący - niepijący" jest kierowany szczególnie do młodych, bawiących się w klubach ludzi, kontekst problemu jest znacznie szerszy. Dlatego dodatkowe działania są prowadzone na ulicach Lublina. Od czwartku do końca weekendu, przez cały okres trwania akcji, na kluczowych skrzyżowaniach i ulicach są prowadzone działania happeningowe oraz ambientowe. Na przejściach dla pieszych spotykamy "mini manifestacje" przeciwko prowadzeniu samochodów po spożyciu alkoholu, natomiast poruszające się z wrakami samochodów lawety, pokazują drastyczne konsekwencje prowadzenia po spożyciu alkoholu. Animacje w lubelskich lokalach zostały zaplanowane na weekendy, ponieważ jak wskazują statystyki policji, nietrzeźwi kierowcy uczestniczą w wypadkach drogowych w ostatnich dniach tygodnia (piątek - niedziela). Lubelska Policja, partner kampanii, prowadzi wzmożone kontrole trzeźwości kierowców w tym okresie.

Dla wszystkich, którzy nie zdążą wziąć udziału w klubowych animacjach przewidziane są dodatkowe aktywności podczas imprezy inaugurującej "Dni Kultury Studenckiej" w Lublinie.

Swojego poparcia i patronatu kampanii w Lublinie udzielił Prezydent Miasta Adam Wasilewski. Program w Lublinie jest dodatkowo wspierana przez Komendę Wojewódzką Policji oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Taksówkowe - Radio Taxi 919.

Rozkład Bezpiecznego Ruchu Imprezowego akcji "Prowadzący - niepijący" od 17 kwietnia do 11 maja (z przerwą w weekend majowy), będzie obowiązywał w każdy piątek i w sobotę, w lokalach: Idol , Fanaberia , Pub Legend , Oranżada, Kwadrans , Pod Łosiem , Pub i Restauracja "U Szewca", Gościnne Piwnice , Pub za drzwiami, Komitet, Paragraf 14, Archiwum, Sport Pub, Meritum, UFO, Johnys, Piwiarnia, Blues Brothers, Czytelnia, Księżycowa.