Celem działań będzie sprawowanie nadzoru nad wzmożonym ruchem kołowym, a w szczególności udzielanie pomocy uczestnikom ruchu w bezpiecznym przemieszczaniu się przez najbardziej zatłoczone arterie komunikacyjne i newralgiczne skrzyżowania dróg (ręczne kierowanie ruchem).

W stosunku do niezdyscyplinowanych użytkowników dróg prowokujących ignoranckie zachowanie wśród kierujących pojazdami, policjanci z całą surowością będą stosować kary. Należy pamiętać, że o wykroczeniu popełnionym w czasie długiego weekendu możemy być poinformowani dopiero po zakończeniu wypoczynku - w przypadku zarejestrowania urządzeniem automatycznym.

W realizacji zadań policjanci będą korzystać z około 130 fotoradarów i 140 videorejestratorów uzupełnianych ręcznym pomiarem prędkości (RMP). W razie potrzeby będą wspomagani przez lotnictwo policyjne. Ponadto do bezpośredniego monitorowania działań zostaną skierowane patrole z biura ruchu drogowego KGP.

Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 11-20 km / godz. grozi mandat w wysokości od 50 do 100 złotych i 2 punkty karne. Przekroczenie prędkości o 51 km / godz. i więcej skutkuje mandatem od 400 do 500 złotych i 10 punktów. Warto pamiętać, że na zdjęciu zrobionym przy pomocy fotoradaru widać, czy kierowca rozmawia przez telefon komórkowy, ma zapięte pasy i czy pojazd, którym kieruje, ma włączone światła.

W czasie pierwszego majowego weekendu (30 kwietnia - 4 maja) nad bezpieczeństwem na drogach czuwało ponad 10 tysięcy policjantów wspomaganych przez żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i funkcjonariuszy Inspekcji Transportu Drogowego. Na kierowców czekały wzmożone kontrole. Mimo to doszło do 631 wypadków, w których zginęły 54 osoby, a 877 zostało rannych. Funkcjonariusze zatrzymali też 2513 nietrzeźwych kierowców.

Wielu z nas w tych dniach wyjedzie w podróż. Aby ten czas upłynął pod znakiem niczym niezakłóconego, a przede wszystkim bezpiecznego wypoczynku, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Zanim wyjedziemy z domu i wybieramy się w podróż, pamiętajmy:

. Przed wyjazdem sprawdźmy: stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego i jezdnego), wyposażenie auta (trójkąt, gaśnica) oraz to, czy mamy potrzebne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz ważny dowód rejestracyjny),. Przed podróżą nie pijmy alkoholu, bądźmy wypoczęci i wyspani,. Zaplanujmy trasę podróży oraz bezpieczne miejsca do odpoczynku,. W czasie jazdy korzystajmy z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewoźmy w fotelikach,. Dostosujmy prędkość jazdy do aktualnie panujących warunków atmosferycznych i drogowych,. Pamiętajmy o stosowaniu zasady "ograniczonego zaufania" do innych uczestników ruchu, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - którzy nie zawsze są na drogach widoczni.

Pamiętajmy o zabezpieczeniu samochodu:

. Parkujmy go zawsze w miejscach dobrze oświetlonych, blisko ulicy i w miejscach ogólnie dostępnych,. Korzystajmy z parkingów strzeżonych. Sprawdźmy czy pozamykaliśmy okna i zamknęliśmy drzwi. Włączmy autoalarm,. Nie zostawiajmy w samochodzie, na widocznym miejscu, wartościowych przedmiotów typu telefon, radioodtwarzacz lub wartościowa odzież.

To samo dotyczy pozostawiania w samochodzie na widocznym miejscu toreb z zakupami,

Chodzi o to, aby bezpiecznie, w zdrowiu i w dobrym nastroju powrócić z weekendowego wyjazdu...

Źródło: KGP; Fot.: KMP w Bielsku - Białej