Wybierz samochód

Seat

Seat

Seat (Sociedad Española de Automobiles de Turismo – Hiszpańska Spółka Samochodów Osobowych) to hiszpańska marka samochodów osobowych. Została założona w 1950 roku przez Narodowy Instytut Przemysłu, organizację banków oraz koncern Fiata. To właśnie włoskie auta służyły za wzór dla pierwszych modeli Seata.

Pierwszym modelem był 1400, a jego produkcja ruszyła w 1953 roku w Barcelonie. 4 lata później ruszył montaż innego modelu licencyjnego – Seata 600. Model ten był bardzo popularny, miał spełniać role typowego auta dla ludu.

W 1980 roku Fiat sprzedał swoje udziały Narodowemu Instytutowi Przemysłu i tym samym Seat stał się pierwszym, samodzielnym hiszpańskim producentem samochodów. Wtedy też gama modelowa została mocno zmodernizowana, i pojawiły się takie modele jak Ibiza, Marbella czy Malaga. Pod maską pierwszego z nich znalazł się silnik opracowany przez Porsche, co pozwoliło na umieszczenie na bagażniku samochodu napisu System Porsche.

W 1986 roku Volkswagen kupił 51% udziałów Seata. W latach 90. wzrosły one do poziomu 99%, kiedy to pojawiły się pierwsze modele, w których pod nadwoziem zaprojektowanym przez Giugiaro kryła się niemiecka technologia. Dziś najpopularniejszymi modelami Seata są Ibiza, Leon i Toledo.

Seat - modele

Seat - powiązane artykuły