Podwyżkowa seria na stacjach paliw została przerwana i po dwóch kolejnych tygodniach wzrostów ceny paliw spadły. Dynamika zmian na rynku hurtowym w ostatnich dniach była na tyle duża, że kierowcy wyjątkowo krótko musieli czekać na obniżkę kosztów tankowania.

Mocne obniżki w rafineriach

Trwająca od początku listopada przecena notowań surowca i zahamowane w ostatnich dniach umocnienie dolara w relacji do złotówki przełożyły się na spadek cen paliw na hurtowym rynku. Szczególnie wyraźny był on w przypadku benzyny, której notowania w porównaniu z poprzednim piątkiem obniżyły się o 86,40 PLN. Metr sześcienny tego paliwa w rafineriach aktualnie kosztuje średnio 3365,00 PLN. Olej napędowy, który kosztuje dzisiaj 3356,40 PLN/metr sześc., na przestrzeni tygodnia potaniał o 55,60 PLN.

Zaskakująca obniżka na stacjach

Zanotowany w tym tygodniu spadek cen jest zaskoczeniem, ale wygląda na to, że operatorzy rynku, detalicznego szybko zareagowali na zmiany w hurcie, rezygnując z szansy okresowej poprawy marż. Najmocniej, o cztery grosze, potaniał olej napędowy, którego aktualna cena to 4,34 PLN/l. Benzyna bezołowiowa 95 kosztuje średnio 4,42 PLN/l. To dwa grosze mniej niż przed tygodniem. Trwającą od końca września podwyżkową serię kontynuuje za to autogaz, który podrożał o grosz. Jego aktualna cena: 2,09 PLN/l, jest najwyższa od stycznia tego roku.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce (PLN brutto/l)
Aktualizacja 2015-11-18
Pb 98 4,76
Pb 95 4,42
ON 4,34
LPG 2,09

Na najbliższe dni, z wyjątkiem autogazu, przewidujemy dalszy spadek cen na stacjach.

Prognoza cen paliw w sprzedaży detalicznej (PLN brutto/l)
W okresie 23-29 listopada 2015
Pb98 4,68-4,77
Pb95 4,32-4,43
ON 4,24-4,35
LPG 2,05-2,13

Stabilny tydzień za nami

W tym tygodniu nie pojawiły się właściwie żadne wydarzenia, które mogłyby mocniej wstrząsnąć nastrojami handlujących. Zamknięcia handlu przez cały tydzień oscylowały w przedziale 43,50–45 USD i trudno spodziewać się, ażeby najbliższa sesja zakończyła się w sposób wyraźnie odmienny.

Pewnym zaskoczeniem mogły być amerykańskie dane o zapasach, opublikowane w środę przez EIA – ilość ropy w zapasach wprawdzie wzrosła, ale nie o 2,3 mln baryłek jak przewidywano, a zaledwie o ćwierć miliona baryłek. W przypadku średnich destylatów nastąpił spadek o 0,8 mln baryłek, a dla benzyn natomiast zapasy wzrosły o 1 mln baryłek.

Ani szczyt G20, ani wydarzenia w Syrii nie spowodowały gwałtowniejszej reakcji na rynku surowca, a zbombardowanie przez Rosjan cystern paliwowych wykorzystywanych przez ISIS potraktowano wyłącznie jako medialną ciekawostkę, która w żaden sposób nie miała przełożenia na nastroje handlujących. W najbliższych dniach zapewne pewne zainteresowanie może być związane z wystąpieniem szefa EBC, Mario Draghiego, który kontynuował zasygnalizowany już temat luzowania ilościowego, którego kolejne etapy miałyby dopomóc gospodarce Starego Kontynentu. Na razie jednak ceny surowca są wyjątkowo stabilne i na większą zmianę trudno liczyć także w perspektywie danych, jakie pojawią się w przyszłym tygodniu.

Kalendarium najważniejszych wydarzeń na 2329 listopada 2015 r.:

Poniedziałek

  • USA – sprzedaż domów na rynku wtórnym

Wtorek

  • USA – indeks zaufania konsumentów – Conference Board
  • Niemcy – indeks instytutu Ifo
  • USA – PKB (annualizowany) – rew.

Środa

  • USA – zamówienia na dobra trwałego użytku – wst.

Czwartek

  • USA- Święto Dziękczynienia – dzień wolny

Piątek

  • Japonia – Inflacja CPI