Za stylistyczny projekt Peugeota 408 odpowiedzialny jest Jean-Pierre Ploué, wcześniej główny designer Citroëna, a teraz także Peugeota. Mimo że zmiany widać na pierwszy rzut oka, „408-mka” jest łatwo rozpoznawalna jako członek rodziny francuskiego koncernu. W porównaniu z obecnie dostępną generacją auto zyska jeszcze bardziej wyrazisty i elegancki charakter.

W przedniej części nadwozia Peugeota 408 uwagę zwrócą: kierunkowe, aktywne reflektory wykorzystujące technologię diodową, nieco mniejszy i z inną kratownicą wlot powietrza w zderzaku oraz oprawa srebrnego lwa – logo firmy (w sedanie i kombi wbudowane w pokrywę silnika, a w coupé w masywny pas przedni).

Tradycyjnie już odmiana coupé będzie bardziej indywidualnie stylizowana i – jak widać na pierwszych wizualizacjach – Peugeot wyraźnie celuje nią w sportowe Audi A5. Natomiast w ofercie kombi ma pojawić się wersja uterenowiona z większym prześwitem, dodatkowymi chromowanymi osłonami pod zderzakami i progami oraz hybrydowym napędem na obydwie osie. Jeśli chodzi o tę ostatnią wersję, będzie to nowoczesna konstrukcja, przedstawiona po raz pierwszy w sportowym koncepcie RC HYmotion4 i zaadaptowana do Peugeota 408. Wykorzystano w niej benzynowy silnik o pojemności 1,6 l, który przekazuje moment na koła tylne, oraz motor elektryczny o mocy 70 kW, napędzający przednią oś. Łącznie układ rozwija moc 313 KM i ma zapewniać osiągi sportowego bolidu (w koncepcie przyspieszenie do „setki” zajmowało tylko 4,4 s), ekonomiczne zużycie paliwa oraz niską emisję spalin, w tym także możliwość jazdy tylko dzięki jednostce elektrycznej (zerowa emisja CO2). Ta wersja modelu zadebiutuje w 2011 roku.

Gama tradycyjnych jednostek napędowych w Peugeocie 408 ma obejmować silniki benzynowe o mocach od 130 do 215 KM lub wysokoprężne o mocach od 112 do 240 KM. Najmocniejszy z nich to 6-cylindrowy, widlasty motor z wtryskiem typu common rail o pojemności 3,0 l, znany z najnowszego Jaguara XF.

Peugeot rozważa również wprowadzenie do oferty układu hybrydowego z silnikiem Diesla i elektrycznym, który będzie także wykorzystywany w crossoverze 3008. We wszystkich wersjach na liście wyposażenia znajdzie się system Start-Stop, obniżający zużycie paliwa i emisję spalin.