Chevrolet Epica jest typowym przedstawicielem limuzyny z klasy budżetowej.

Jeszcze parę dobrych lat temu marka Chevrolet kojarzyła się wyłącznie z bulgoczącymi V-ósemkami i Stanami Zjednoczonymi. Niestety po upływie tych kilku lat i paru zmianom na rynku, teraz patrząc na logo Chevroleta widzę zakamuflowane Daewoo.

I tak naprawdę Chevrolet Epica to kolejne dziecko w motoryzacyjnym drzewie genealogicznym Korei Południowej, które wywodzi się z modelu Daewoo Leganza. Potem na rynku pojawił się epizod w postaci Chevroleta Evanda, ale trzeba dobrze odświeżyć pamięć żeby skojarzyć, co to w ogóle był za samochód. Furory na rynku nie zrobił. Być może dlatego, że ludzie nie przekonali się do samochodu, który przy pomocy rozsądnej ceny miał udawać samochód luksusowy. Epica idzie dalej tym wytyczonym szlakiem, ale jak to w ewolucji bywa - jest już dużo lepsza niż jej protoplasta. Czy to jednak wystarczy by zaskarbić sobie sympatię na Starym Kontynencie?

Stylistyka: Trochę z każdego

W stosunku do swoich poprzedników Epica zmieniła się bardzo wyraźnie. Samochód został zbudowany na nowej płycie podłogowej, a kreska nadwozia została pociągnięta od początku. Pomimo tego i tak odnosi się wrażenie, że styliści zapożyczyli pewne elementy od kilku modeli z gamy należącej do General Motors.

Z profilu samochód przypomina klasyczną limuzynę z segmentu D, jednak po wymiarach auto można by było sklasyfikować półkę wyżej. Z przodu samochód jest podobny do Saaba 9-5. A wszystko przez rozciągnięte reflektory. Pomiędzy nimi umieszczono dyskretną linię grilla pokrytą chromem z centralnie umieszczonym znaczkiem Chevroleta. Ten świeży design wzbudza sympatie, auto nie wygląda ociężale.

Jednak w stosunku do gabarytów mało proporcjonalnie wyglądają siedemnastocalowe felgi. Tutaj w standardzie można by było zamontować co najmniej "osiemnastki". Ta wada jest nadrabiana wyglądem tyłu samochodu. Ostro ścięta klapa bagażnika oraz okrągłe lampy a`la Ford Mondeo. Mamy wrażenie, że styliści przemycili do wyglądu tego auta trochę "amerykańskości". W końcu nie każdy musi wiedzieć, ale ten model był projektowany przez Amerykanina - Davida Lyona.

Wnętrze: Amerykańska kanapa

Po otwarciu drzwi pierwsze wrażenie jakie robi wnętrze Chevroleta jest całkiem dobre. Nie odurza nas na dzień dobry smród tanich plastików. Zamiast tego mamy skórę i dwutonowe kolory plastików deski rozdzielczej. Nie jest źle. W porównaniu z innymi modelami Chevroleta tutaj jakoś wszystko trzyma się w jedną całość. Jednak ciężko nazwać to wnętrze luksusowym.

Może lepiej powiedzieć, że jest dobrze wyposażone, bowiem po kilku kilometrach jazdy zaczynają wychodzić pewne niedociągnięcia. Pierwsza rzecz, z która miałem okazję zetknąć się już w innych testowanych modelach gamy GM to radioodtwarzacz. Niestety bardzo ciężko dojść do porozumienia z jego wyświetlaczem. W słoneczne dni nic na nim nie widać. Druga sprawa to zamykany schowek nad wyświetlaczem komputera pokładowego. Oczywiście, jest to bardzo przydatna rzecz, jednak mógł zostać przeniesiony nieco niżej. Wykonany z nieco ordynarnego plastiku z tandetnym przyciskiem odstrasza. Testowany egzemplarz był wyposażony w automatyczną klimatyzację, która także lubi zbyt intensywnie chłodzić. To znaczy, że temperatura na wyświetlaczu nijak ma się do tej panującej na pokładzie.

Jedna z niewielu rzeczy, za które można pochwalić Epicę to ilość miejsca. Co prawda nie ma jej tyle co w Skodzie Superb, ale i tak zmieścimy tam nawet do pięciu dorosłych osób. Pozycja za kółkiem jest dość wygodna, dzięki czemu można pokonywać tym autem sporo kilometrów. Jednak z tego miejsca mamy doskonały widok na nieciekawą deskę rozdzielczą i jej przytłaczające zegary. Jak już wspomniałem, na tylnej kanapie zmieścimy trzy osoby, a tuż za nimi mamy przestrzeń bagażową o pojemności 480 litrów. Spakujemy do niego na dłuższy wyjazd statystyczną, trzyosobową rodzinę.

Jazda: Miękko, buja i klekocze

Jeżeli nasza "tania limuzyna" ma być rzeczywiście oszczędna to wypada zrezygnować z dużych jednostek benzynowych, na rzecz jednostki wysokoprężnej o pojemności dwóch litrów. Silnik VCDi, który umieszczono w testowanym modelu dysponuje mocą 150 koni mechanicznych oraz momentem obrotowym rzędu 320Nm. Osiągi typowe jak na samochód tej klasy. Jedyne co razi, to pięciostopniowa skrzynia biegów. Wpływa to na komfort jazdy oraz spalanie. Przy prędkościach autostradowych ewidentnie odczuwa się brak szóstego biegu.

Długie przełożenia biegów wymagają wkręcania silnika powyżej 2.000 obr./min. bowiem dopiero wtedy do akcji włącza się turbosprężarka. Zatem podczas wyprzedzania w trasie bardzo często czeka nas redukcja. Jednak suma summarum auto w trasie okazuje się dosyć oszczędne. Średnie spalanie poza miastem przy delikatnym operowaniu gazem kończy się na 6,5l/100km. Jazda w mieście to co najmniej 8,5l/100km. Jednak przekładając to na gabaryty samochodu nie wychodzi wcale tak źle.

Amerykański rodowód Chevroleta poznamy po jego zawieszeniu. Zostało ono zestrojone na komfortową jazdę po długich odcinkach. Idealne jeśli chodzi o pokonywanie prostych i dziurawych polskich dróg. Duży i miękki skok zawieszenia pozwala wybierać ubytki w jezdni w tak spokojny sposób, że drgania nie są intensywnie przenoszone do wnętrza samochodu. Taka konfiguracja ma jednak swoje wady. Trzeba uważać na zakrętach, bowiem wtedy ujawnia się poważna podsterowność oraz toporny układ kierowniczy. Co prawda testowany samochód miał na wyposażeniu system ESP, jednak odnosiłem wrażenie, że jest on bardzo leniwy.

Podsumowanie: Czy luksus może być tani?

Nie od dziś wiadomo, że za luksus i prestiż trzeba słono płacić. Chevrolet Epica nie był i nigdy nie będzie autem luksusowym. Może pozostać co najmniej dobrze wyposażonym przedstawicielem segmentu D. Za 98.050 złotych otrzymujemy najbogatszą wersję samochodu wyposażoną w silnik wysokoprężny. W wyposażeniu znajdziemy takie udogodnienia jak skórzana tapicerka, automatyczna klimatyzacja czy elektrycznie sterowane fotele.

W aucie tym można podróżować długo i wygodnie, a co najważniejsze za nieduże pieniądze. Zatem powinno być to idealne rozwiązanie dla tych, co poszukują oszczędności. Znając realia naszego rynku, taki scenariusz powinien idealnie pasować. Pomimo tego, ciężko na drodze spotkać Chevroleta Epicę.