Nadwozie/jakość

Ponieważ o gustach się nie dyskutuje, toteż ocenę kształtu nadwozia każdy musi przeprowadzić sam. Pomimo wielu kontrowersyjnych opinii auto świetnie sprzedaje się na naszym rynku, więcy chyba się podoba.

Obszerne i wygodne wnętrze zachęca do długich jazd. Fotele skonstruowane według starej, francuskiej szkoły. Tak wygodne, że aż nie chce się wysiadać.

Znacznie gorzej prezentuje się deska rozdzielcza. Kształt - to znowu kwestia gustu, ale materiały użyte do budowy to skaza na honorze. Twarde, brzydkie i nieprzyjemne w dotyku. Zbyt tanio jak na auto tej klasy.

Przyjemność z jazdy/układ napędowy

Długoskokowa jednostka dwulitrowa spisuje się dobrze zarówno na niskich, jak i wysokich obrotach, choć w żadnym wypadku nie rości sobie pretensji do sportu. Skrzynia biegów pracuje poprawnie, a i do doboru samych przełożeń trudno mieć zastrzeżenia.

Osiągi

Wynosząca ponad 1300 kg masa własna samochodu pogorszyłaby osiągi każdego silnika, ale tu, wbrew pozorom, radzi sobie on z tą masą nadzwyczaj nieźle. Przyspiesznie do 100 km/h w czasie 10,8 s. To zaledwie o sekundę gorzej niż małe 307 z taką samą jednstką.

Układ jezdny/bezpieczeństwo

Zawieszenie hydroaktywne trzeciej generacji - to brzmi dumnie. I rzeczywiście, w wybieraniu nierówności trudno znaleźć konkurencję, która mogłaby mu dorównać. Samochód zachowuje się tak, jakby lewitował nad drogą.

Cóż citroenowska specjalność. Jednak miękkość zawieszenia ma też swoje minusy. Przy ostro pokonywanych zakrętach można odczuć tendencję do znoszenia auta z toru jazdy. Piątka za hamulce. Są ostre jak żyleta i wyhamowują auto ze 100 km/h na dystansie poniżej 38 m.

Komfort

Dużo miejsca wewnątrz, wygodne fotele i płaska podłoga w tylnej części auta powodują w połączeniuz wygodnym zawieszeniem, że samochodem podróżuje się bardzo wygodnie. Jeżeli dodać do tego bogate wyposażenie i dobre wygłuszenie, to całość wypada naprawdę nieźle.

Koszty

Za prezentowany egzemplarz 2.0 w wersji wyposażeniowej SX należy zapłacić 79 900 zł. W seryjnym wyposażeniu jest między innymi ABS, sześć poduszek powietrznych, radioodtwarzacz, klimatyzacja i komputer.

Ocena: 4