Mercedes Sprinter to idealny pojazd na wakacje dla dwóch rodzin, ale też znakomity partner do pracy, bo oprócz dużej liczby pasażerów ma potężną przestrzeń bagażową, a jego ładowność wynosi prawie 1,3 tony. My sprawdzaliśmy jego możliwości podczas weekendowego wyjazdu nad morze. Testowy pojazd wyposażony był w 9 miejsc. Z przodu oprócz kierowcy siedział tylko pasażer (opcjonalnie dostępne podwójne siedzenie). Dzięki takiej konfiguracji można było bez wychodzenia na zewnątrz przedostać się do tylnej części pojazdu. Obydwa przednie fotele zapewniały wygodę podróżowania dzięki temu, że były obszerne i miały dodatkowe podłokietniki. Siedzenie kierowcy wyposażone było dodatkowo w resorowanie hydrauliczne, które zapewniało bardzo wygodną podróż, niezależnie czy poruszaliśmy się na krótkich odcinkach czy w trasie.

Mercedes Sprinter – wygodne fotele i dużo przestrzeni

Drugi i trzeci rząd wyposażono w dwumiejscowe kanapy (dostępne także trzyosobowe). Ponieważ podróżowały na nich dzieci w fotelikach doceniliśmy fakt, że miały seryjne mocowania Isofix. To, że siedzenia były dwu–, a nie trzymiejscowe miało zaletę bowiem osoby dorosłe siedzące z przodu i w czwartym (ostatnim) rzędzie foteli mogły podejść do dzieci bez potrzeby wychodzenia z samochodu. Oprócz tego w sytuacji postoju podróżni ostatniego rzędu mogli swobodnie opuścić pojazd, a nie czekać aż miejsce opuszczą pasażerowie zewnętrznych foteli. Choć Mercedes Sprinter kombi jest pojazdem zbudowanym na podwoziu auta dostawczego to osoby podróżujące z tyłu zaskoczone były dobrym wyciszeniem kabiny, wydajnym ogrzewaniem i klimatyzacją (zamontowane były dodatkowe klimatyzatory i układ nagrzewania dla tylnej przestrzeni - ok. 10 000 zł bez VAT) , a także dość wysokim komfortem resorowania.

Podróżując w dwie rodziny (łącznie 9 osób) zadowoleni byliśmy z potężnej przestrzeni bagażowej sprintera, która pozwoliła bez trudu zmieścić 12 walizek i 4 rowery, a i tak między wspomnianymi przedmiotami było jeszcze dużo miejsca. Załadunek i bezpieczne mocowanie bagaży ułatwiał opcjonalny stopień zamontowany z tyłu pojazdu oraz seryjne punkty kotwiczenia.

Mercedes Sprinter – mimo dużych gabarytów łatwe prowadzenie

Kierowcom, którzy na co dzień poruszają się autem osobowym może wydawać się, że prowadzenie olbrzymiego – prawie 7-metrowego – mercedesa sprintera będzie dużym wyzwaniem. W rzeczywistości jazda w ruchu miejskim i autostradą okazały się nie tylko łatwe, ale wręcz przyjemne. Wysoka pozycja za kierownicą zapewniała dobrą widoczność w każdym kierunku. Przy cofaniu mogliśmy liczyć na duże lusterka wsteczne oraz kamerę cofania.

Łatwe i przyjemne prowadzenie mercedesa sprintera to przede wszystkim zasługa dopracowanego zawieszenia (wzmocnione z przodu), precyzyjnego układu kierowniczego, a także nowoczesnych systemów wspomagających kierowcę. Układ COLLISION PREVENTION ASSIST kontrolował odstęp od pojazdu jadącego z przodu, a w razie niebezpieczeństwa wystąpienia kolizji ostrzegał kierowcę sygnałami wizualnymi i dźwiękowymi. W ostateczności uruchamiał asystenta układu hamulcowego wspomagającego hamowanie. Podczas jazdy autostradą, bezpieczeństwo jazdy zwiększały asystenci utrzymiania pasa ruchu i bocznego wiatru. Pierwszy system w przypadku niezamierzonej zmiany pasa ostrzegał kierowcę dźwiękowo i wizualnie, drugi z kolei po przez przyhamowanie poszczególnych kół pojazdu stabilizował jazdę podczas silnych podmuchów wiatru. Na autostradzie korzystaliśmy także z opcjonalnego tempomatu.

Mercedes Sprinter – sprawny, choć paliwożerny napęd

Powody do zadowolenia dawał także napęd. Trzylitrowy, sześciocylindrowy turbodiesel o mocy 190 KM przekazywał moment obrotowy na tylne koła za pośrednictwem 7-stopniowej automatycznej przekładni. W pełni załadowany Mercedes Sprinter bardzo sprawnie nabierał prędkości i to zarówno podczas jazdy w ruchu miejskim jak i na autostradzie. Automatyczna skrzynia biegów szybko i płynnie zmieniała biegi, dzięki czemu zwiększała się dynamika jazdy. Mniej powodów do zadowolenia dawało zużycie paliwa, które podczas testu wyniosło średnio 12,5 l/100 km. Było dość wysokie, gdyż w większości przemieszczaliśmy się autostradą. Wówczas spalanie wynosiło od 13 do 15 l/100 km. Tak duża rozpiętość spowodowana była silnym wiatrem, który podczas jazdy w jedną stronę wiał od czoła pojazdu, a w drugą – w tył auta.

Dane techniczne Sprinter kombi 319 CDI
Pojemność silnika 2987 ccm
Moc maksymalna 190 KM
Moment obrotowy 440 Nm
Śr. spal. testowe 12,5 l/100 km
Wys. wnętrza 1940 mm
DMC 3500 kg
Ładowność 954-1292 kg
Dług./rozstaw osi 6961/4325 mm
Cena auta z wyposażeniem dodatk. 233 831 zł (bez VAT)