Wynikiem ewolucji jest wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom klientów i ciągłe analizowanie kierunków zmian w postrzeganiu samochodu, wyposażenia i techniki . Taki rozwój jest dostrzegany m.in. w segmencie samochodów małych. W ciągu dwudziestu lat (1985 - 2005) ilość takich samochodów, kupowanych przez klientów, wzrosła o 72% i obecnie segment B stanowi 35% rynku europejskiego. Trend ten uległ ostatnio nasileniu dzięki nowym projektom, wykorzystującym konstrukcje jednobryłowe (Opel Meriva, Fiat Idea, Lancia Musa itd.). Taka budowa, która przez dłuższy czas była domeną samochodów rodzinnych z wyższych klas, umacnia pozycję segmentu i zdobywa nowych klientów.

Jedna bryła w małym samochodzie poprawia komfort jazdy (wysokie położenie kierowcy, lepsza widoczność i ogromna przestrzeń wnętrza), a dodatkowo usprawiedliwia podjęte decyzje w zakresie śmiałych i innowacyjnych rozwiązań technicznych. W przypadku Merivy, Opel zaproponował system zmiany konfiguracji foteli nazwany FLEX. W chwili gdy potrzebujemy z tyłu przewozić trzy osoby, mamy dużą kanapę, a w chwili gdy jadą tylko dwie osoby składamy środkową część i przesuwamy ku sobie skrajne siedziska. W efekcie siedzący mają fotele oddalone od płaszczyzny drzwi, co zaowocowało większą przestrzenią na wysokość ramion. Dodatkowo oparcia możemy położyć na siedzisko (które podczas złożenia obniży się)  i uzyskamy płaską podłogę od klapy bagażnika do przednich foteli. Tę uniwersalność małego Vanika chwaliłem już wielokrotnie, jednak obecnie przedstawimy model w którym uniwersalność wnętrza jest sprawą drugorzędną.

Skrót OPC (Opel Performance Center) - oznacza, że pojazd przeszedł gruntowny tuning. Wykonuje go przedsiębiorstwo powstałe w roku 1999 i zarejestrowane w Russselheim jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Dotychczas powstały następujące wersje samochodów: 1999 - Opel Astra OPC, 2001 Opel Zafira OPC, 2002 Opel Astra kombi OPC, 2005 Opel Astra OPC, 2005 Opel Zafira OPC, 2005 Opel Vectra OPC, 2005 Opel Vectra kombi OPC, 2006 Opel Merita OPC, 2007 Opel Corsa OPC. Z całej tej rodziny najtrudniej uchwycić istotę powstania właśnie Merivy.

Trzeba przyznać że wykończenie wnętrza ze sportową stylizacją, kubełkowe fotele Recaro, charakterystyczny kolor, potężna końcówka rury wydechowe, spojler tylny i specjalny kształt obręczy kół robią wrażenie, ale przecież uniwersalizm tego vanika nic na tych dodatkach nie zyskał.

Zyskał natomiast charakter Merivy. OPC nie jest bowiem rodzinnym samochodzikiem, ale "bandytą" który udowadnia na drodze swoją wyższość. Sprawcą tego jest silnik o pojemności 1600 ccm, który wyposażony w turbosprężarkę z intercoolerem, osiąga moc 180 KM, co gwarantuje prędkość ponad 200 km/h i przyspieszenia rzędu 8,2 sek. Jednak nie fakt przyspieszenia ze startu zatrzymanego, ale przyrost prędkości robią fascynujące wrażenie. Gdy jedziemy z małą prędkością i gwałtownie dodamy gazu, turbina wyda charakterystyczny gwizd i … inni uczestnicy ruchu zobaczą tylko oddalającego się szybko małego Opla.

Niestety potężny silnik o mocy 180 KM nie jest doskonale spasowany z zawieszeniem i jadąc szybko na zakrętach, samochodzik staje się nadsterowny.

Merita OPC nie jest samochodem który wzbudza moje pożądanie. Uniwersalizm tego modelu można bowiem poczuć w każdej wersji silnikowej. Oprócz tego koszt zakupu wynoszący 86 400 zł, jest tak wysoki iż za te same pieniądze kupimy Astrę GTC SPORT z tym samym silnikiem. Ta zaś jest  ładniejsza, lepiej trzyma się drogi i jest bardziej przestronna. Nie ma wprawdzie takiego uniwersalnego wnętrza, ale …. przecież w OPC ten uniwersalizm jest sprawą drugorzędną.