Nadwozie/wnętrze

Skromny, nie rzuca się w oczy, swoim wyglądem nie różni się od pozostałych wersji. Do jego sylwetki wszyscy się już przyzwyczaili, wszak czwarta generacja Transportera jeździ po drogach od 10 lat. Ale już długo nie pojeździ, bowiem w przyszłym roku spodziewany jest następca. Proste w designie, praktyczne w użyciu, wykonane z dobrych materiałów - pomimo upływu lat wnętrze zachowuje swoje walory. Trzeci rząd siedzeń w łatwy sposób daje się złożyć, w drugim zaś możliwe jest jedynie położenie oparcia do przodu. Na co dzień więc Transporter może służyć jako auto do przewozu osób i od czasu do czasu jako samochód towarowy. Mankamentem nadwozia jest tylna klapa bagażnika, do jej otwarcia wymagana jest duża siła.

Silnik/skrzynia biegów

Do zadań specjalnych wymagana jest jednostka, która w szybki sposób będzie w stanie przetransportować "naszych agentów". Przydałby się wiec silnik benzynowy o mocy przynajmniej 150 KM. Ale nasi specjaliści mają skromny budżet, więc musi ich zadowolić diesel TDi o mocy 102 KM. I nie powinni mieć dużo powodów do narzekań, bowiem jednostka ta odznacza się dobrą dynamiką, wysoką kulturą pracy (oprócz pracy zimnego silnika) i oszczędnym zużyciem paliwa. Dzięki krótkim przełożeniom dynamiczne rozpędzanie musi iść w parze z częstą zmianą biegów. Operowanie lewarkiem jest dość precyzyjne, no może oprócz trudności, jakie sprawia "trafienie" biegu wstecznego.

Układ jezdny/bezpieczeństwo

Napęd 4x4 pozwala dotrzeć w trudno dostępne miejsca, ale ma też i wady. Auto jest nieco wyższe od pozostałych wersji, a środek ciężkości umieszczony wysoko sprawia, że nadwozie mocno wychyla się na zakrętach. Niezależnie od obciążenia - stabilny tor jazdy. Transporter zaopatrzony w ABS i cztery hamulce tarczowe w krótki i skuteczny sposób pozwala zatrzymać auto ważące ponad 1,5 tony.

Koszty

Wyposażony m.in. w dwa airbagi, klimatyzację, ABS oraz elektrycznie ustawiane szyby i lusterka Transporter Syncro kosztuje 140 tys. zł. Podsumowanie. Transporter Kombi 2.5 TDi to wysoce praktyczny i funkcjonalny pojazd, z oszczędnym i jednocześnie dynamicznym silnikiem. Pomimo dobrego wyposażenia przeraża nad wyraz duży koszt zakupu.

Ocena: 4