Jeśli ktoś poszukuje zwinnego i szybkiego motocykla do jazdy miejskiej (ale nie tylko), ten nie może pominąć oferty Yamahy. Paleta motocykli pozwala niezwykle precyzyjnie dobrać jednoślad do swoich oczekiwań. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na nowy model FZ8, który jest czymś pośrednim pomiędzy bardzo mocnym, ale też drogim FZ1, a zadowalająco budżetową propozycją – XJ6– którą w promocji można kupić obecnie już za 25,9 tys. zł (bez ABS-u).

Za FZ8 trzeba zapłacić 34,9 tys. zł, ale jeśli liczymy na emocje, warto to zrobić. Moc 106 KM nie jest może imponująca, ale w stosunku do „600--tki” różnica w osiągach będzie duża. Odczuwa się przede wszystkim większą elastyczność przy niskich obrotach, a kiedy trzeba, można poszaleć na wyższych. Szybkiej jeździe towarzyszą miłe doznania – FZ8 jest stabilnei ma skuteczne hamulce (z przodu zaciski Brembo).

Yamaha sprawnie porusza się też w ruchu miejskim, mimo że nie jest małym motocyklem. Wykorzystanie tego jednośladu w dalszych trasach ograniczone jest z powodu małej owiewki, gdyż powyżej 130-140 km/h szybka jazda przestaje być przyjemnością. Osobom lubiącym turystykę można polecić droższą o 2 tys. zł wersję z pełną owiewką – nazwaną przez producenta Fazer8. W obu modelach dostępny jest ABS.