Lamborghini

Niedługo także w Polsce?

Obecnie firma z Sant’Agata Bolognese ma 124 autoryzowane dilerstwa w 45 krajach świata, ale jej szef Stephan Winkelmann zapowiada rozszerzenie siatki dystrybucyjnej. Na rynku europejskim, gdzie sprzedaje się ok. 30 proc. produkcji, Lamborghini zapowiedziało reorganizację i rozbudowę sieci. Szczególna uwaga ma być poświęcona Europie Wschodniej. W przyszłym roku na Starym Kontynencie pojawi się 6 nowych salonów sprzedaży.

Subaru

Outback odświeżony

Jeszcze jesienią br. do salonów trafi odmłodzona wersja Subaru Outback. Auto, obok stylistycznych retuszy zarówno zewnętrznych, jak i wewnątrz pojazdu (m.in. nowy wyświetlacz multimedialny, inne materiały wykończeniowe), będzie oferowane także z dobrze znanym 2-litrowym wysokoprężnym bokserem wyposażonym w bezstopniową przekładnię CVT Lineartronic. Auto można już zamawiać. Ceny zaczynają się od 150 tys. zł.

Tydzień w motoryzacji Foto: Auto Świat
Tydzień w motoryzacji

BMW

Nowe „emki” z napędem 4x4?

Monachium nie ma wyjścia – jeśli bawarska firma chce pozostać konkurencyjna w stosunku do Mercedesów AMG i Audi RS, sportowe wersje M muszą dysponować napędem na obie osie. Firma zapowiada, że kolejne generacje M5 i M6 (premiera w 2016 i 2017 roku) będą wyposażane w takie rozwiązanie najpóźniejw rok od rynkowego debiutu.

Tydzień w motoryzacji Foto: Auto Świat
Tydzień w motoryzacji

Honda

Nietypowa akcja

Właściciele vana Hondy w USA (Odyssey z roku modelowego 2014) zostali zaproszeni do serwisów na tzw. akcję naprawczą. Powodem jest niewłaściwe przyklejenie emblematów na tylnej klapie. Nie chodzi wcale o to, że emblematy mogą się samoczynnie odkleić – po prostu w fabryce popełniono błąd i przyklejono je po złych stronach klapy.

Tydzień w motoryzacji Foto: Auto Świat
Tydzień w motoryzacji

Rejestracje samochodów we wrześniu

Opel Corsa nowym liderem

We wrześniu zarejestrowano 21 628 nowych samochodów osobowych, więcej o 14,7% (2774) niż we wrześniu ubiegłego roku i więcej o 13,4% (2561) niż w sierpniu br. Od początku roku liczba zarejestrowanych aut wyniosła 213 017 sztuk. Najpopularniejszym modelem wśród klientów indywidualnych we wrześniu 2013 r. okazał się Opel Corsa, a w okresie styczeń-wrzesień najchętniej wybierana była Kia Sportage (2914). Oto szczegółowe wyniki pierwszej 10. sprzedaży (dane od stycznia do września 2013):

Modelprocentowy wzrost w stosunku do identycznego okresuzeszłego roku

1. Opel Corsa+142,42. Skoda Octavia-23,93. Kia Sportage-4,44. Toyota Auris+270,05. Volkswagen Golf+73,26. Opel Astra+ 21,07. Renault Clio+55,58. Skoda Fabia+34,39. Toyota Yaris-29,010. Ford Focus+85,9

Tydzień w motoryzacji Foto: Auto Świat
Tydzień w motoryzacji

O 8000 euro więcej

Podatek za duże auto

Nabywcy dużych i paliwożernych samochodów we Francji muszą liczyć się z dodatkowymi opłatami. Rząd w Paryżu chce podnieść dopłaty na zakup pojazdów o wysokiej emisji CO2. W przyszłym roku mają wynieść do 8 tys.euro, w bieżącym maksymalnie było to 6 tys. euro. Przewiduje się też wypłaty premii dla nabywców pojazdów elektrycznych i o niskiej emisji CO2. Ma to poprawić pozycję rynkową dostawców mniejszych krajowych aut (Renault, Peugeot i Citroën) przeciwko producentom większych modeli (Daimler, BMW i Audi).

Tydzień w motoryzacji Foto: Auto Świat
Tydzień w motoryzacji

Wyścigowy klasyk dla miliarderów

Piękny obiekt pożądania

Jest coś w klasycznym, wyścigowym Ferrari 250 GTO, co przyspiesza bicie serca niektórym kolekcjonerom. Nic więc dziwnego, że zrobią wszystko, aby je zdobyć, a cena nie gra tu roli. W czerwcu 2012 roku auto, którym ścigał się Stirling Moss, kupiono za 35 mln dolarów. Teraz znacznie pobito ten rekord. Samochód o numerze fabrycznym 5111GT obecny posiadacz Paul Pappalardo sprzedał nieujawnionemu kolekcjonerowi za 52 mln dolarów. Pierwszym właścicielem tego auta był Jean Guichet, który wygrał na nim samochodowe Tour de France w 1963 roku.

Tydzień w motoryzacji Foto: Auto Świat
Tydzień w motoryzacji

Na benzynie, dieslu i z prądem

Motoryzacja za 25 lat

Zdaniem uczonych z Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt za 25 lat wciąż główną rolę w zasilaniu silników samochodowych odgrywać będą benzyna i olej napędowy. Oczywiście w połączeniu z energią elektryczną. Dzięki pojazdom hybrydowym znacznie spadnie emisja CO2, ale stare jednostki nie pójdą w zapomnienie. W roku 2040 nadal 85 proc. aut zaopatrzonych będzie w silniki spalinowe.

Tydzień w motoryzacji Foto: Auto Świat
Tydzień w motoryzacji

Dla starszych aut

VW Direct Express

W Lublińcu działa pierwszy w Polsce warsztat Volkswagena Direct Express, dedykowany samochodom mającym co najmniej 5 lat. To nowy typ serwisu, w którym wykonywane są szybkie usługi skierowane do starszych Volkswagenów. Podstawę oferty stanowią pakiety ekonomiczne i atrakcyjne stawki roboczogodziny. Direct Express Lubliniec jest pierwszym obiektem sieci, która będzie sukcesywnie rozwijana.

Tydzień w motoryzacji Foto: Auto Świat
Tydzień w motoryzacji