Choć moda na wszelkiej maści SUV-y i crossovery nie mija, to jednak wielu z nas – gdy już myśli o zakupie nowego samochodu – wybiera auto niedrogie, nieduże, idealne do jazdy po mieście. Brytyjczycy również, jeśli nie jest to zakup firmowy, wybierają mniejsze samochody i mają na ich temat sporo do powiedzenia. Tamtejszy magazyn What Car przepytał aż 14 tys. kierowców, czy w ciągu ostatniego roku mieli do czynienia z awariami w swoich autach. Ankieta dotyczyła 21 modeli, a my przedstawiamy trzy najlepsze i trzy najgorsze z nich.

Najlepsze miejskie auta

1. Honda Jazz – 100 proc.

Tak, to prawda. Właśnie mała, miejska Honda okazała się najlepszym samochodem w zestawieniu, bo jej właściciele nie wykazali absolutnie żadnych problemów, co – jeśli wziąć pod uwagę prawa statystyki – jest praktycznie niemożliwe. Okazuje się jednak, że zdarzają się niespodzianki. W Polsce Jazz jest niestety bardzo drogi, a przez to mało popularny.

2. Toyota Yaris – 94,2 proc.

Nie jest tak doskonały jak Jazz, ale ocena przekraczająca 90 proc. to i tak świetny wynik, który Yaris zawdzięcza zapewne niemal bezawaryjnej wersji hybrydowej. Również w Polsce mały Yaris z napędem spalinowo-elektrycznym jest często kupowany, i to nie tylko przez firmy.

3. Audi A1 – 93,1 proc.

Kolejny dość abstrakcyjny model, który nie bije też rekordów sprzedaży w Wielkiej Brytanii. Po prostu, kosztuje dużo, a podobne możliwości oferują przecież bliźniaczy VW Polo, który na dodatek właśnie został zaprezentowany w nowej wersji. Właściciele drogiego Audi A1 najwyraźniej dbają jednak o swoje auta i dzięki temu są one mało awaryjne.

Najgorsze miejskie auta

1. Nissan Note – 48,6 proc.

Z połową egzemplarzy tego modelu są problemy – mniejsze lub większe. W gronie respondentów 18 proc. wskazało na kłopoty z elektryką, 14 proc. – z zawieszeniem, a 10 proc. narzeka na modele napędzane silnikiem benzynowym.

2.  Mazda 2 - 52,7 proc.

Większość modeli Mazdy jest bardzo solidnie wykonana i niezawodna, ale najwyraźniej w Wielkiej Brytanii Mazda 2 ma pecha. Aż 10 proc. samochodów miało problemy z układem paliwowym, pojawiały się też awarie klimatyzacji.

3. Volkswagen Polo – 58,8 proc.

Wyniki ankiety wskazują, że Volkswageny nie są jednak tak solidne, jak niektórym się może wydawać. Wielu właścicieli wskazuje na drobne problemy, w tym z klimatyzacją oraz systemem start-stop. Oczywiście chodzi o model poprzedniej generacji, a nie nowe Polo, niedawno zaprezentowane.