Opel Senator B - powiew luksusu?

Ponieważ już Omega zapewnia zadowalającą ilość miejsca zarówno na przednich fotelach jak i z tyłu (praktycznie bez względu na wzrost osób!), w Senatorze zdecydowano się pozostawić ten sam rozstaw osi. Modyfikacje wnętrza ograniczono więc do lepszego wykończenia i wzrostu poziomu wyposażenia.

Nie wszystkie działania konstruktorów przyniosły spodziewany skutek. Krytykowana już w Omedze tablica rozdzielcza (przeciętne materiały i wygląd) zmieniła się niewiele. Delikatny retusz i wprowadzenie wersji z informacjami wyświetlanymi elektronicznie zasadniczo nie poprawiły tego elementu. Nic złego nie można powiedzieć o funkcjonalności wnętrza w Oplu Senatorze. Zarówno dostępność przełączników na kokpicie, jak i wygoda foteli to naprawdę pierwsza klasa.

Opel Senator B - zadbano o możliwości przewozowe

Bagażnik Omegi nie wymagał powiększenia, pozostawiono go praktycznie bez zmian. Warto podkreślić możliwość składania kanapy tylnej i to na kilka sposobów, np. wykorzystując lukę w podłokietniku na przewóz nart. Przestrzeń nieco ogranicza koło zapasowe. Zadowoleni powinni być miłośnicy gadżetów. Opla Senatora B obdarzono dość łaskawie. Oprócz różnych dodatków elektrycznych jako wyposażenie dodatkowe oferowano np. mechanizm różnicowy o zwiększonym tarciu czy elektroniczną regulację amortyzatorów.

Opel Senator B - duży motor

Do napędu Opla Senatora zaangażowano tylko duże sześciocylindrowe silniki. Dobrym rozwiązaniem jest mocniejsza wersja trzylitrówki (oprócz opisywanej 177-konnej występowała również słabsza o 21 KM odmiana o oznaczeniu C30LE). Pracuje ona bardzo dostojnie, idealnie podkreślając charakter auta. Doskonale współgra z nią 4-biegowa skrzynia automatyczna. Mimo dużej masy własnej samochód osiąga dobre przyspieszenie - nawet z automatem osiągnięcie 100 km/h trwa około 10 s.

Jedyną, niejako naturalną wadą silnika jest duży apetyt na paliwo. Mimo że konstrukcja silnika nie należy do najnowszych (stosowany był już w poprzedniej generacji auta) zaopatrzono go w nowoczesne rozwiązania ograniczające obsługę: hydrauliczną kompensację luzu zaworów, elektroniczny wtrysk paliwa (w niektórych wariantach zintegrowany ze sterowaniem zapłonu). Niezbyt dobrze wypada wersja 24-zaworowa - jest znacznie mniej wytrzymała i awaryjna, choć rzeczywiście poprawa osiągów jest zauważalna.

Opel Senator B - zawieszenie

W największym Oplu zachowano klasyczny układ napędowy. Doskonale spisuje się całkowicie niezależne zawieszenie samochodu. Zapewnia wysoki komfort jazdy. Nawet jeśli stateczny kierowca zechce zabawić się w rajdowca, podwozie dzielnie zniesie ostre manewry.

Opel Senator B - pozytywny obraz modelu

Samochód nie sprawia wielu problemów eksploatacyjnych. Serwisowany jest z taką samą częstotliwością jak inne Ople. Łańcuch napędu rozrządu nie wymaga okresowej wymiany. Wiele części eksploatacyjnych dostępnych jest od ręki. Wszystko sprowadzić można na zamówienie. Niestety, ceny niektórych elementów skłaniają do szukania zamienników, a tu mogą wystąpić problemy. Ogólnie niezawodny Opel Senator ma kilka wyraźnie słabszych punktów.

Opel Senator B - wady

Obciążone dużą masą tarcze hamulcowe szybko kończą swój żywot. W Oplu Senatorze dość często dochodzi do pocenia się elementów układu napędowego. W przypadku skrzyni automatycznej mówić można o poważnych wyciekach. Normalna (u Opla) jest nieszczelna pompa wodna. Psikusy sprawiają elementy wykończenia wnętrza (szczególnie całkowicie nieposłuszny szyberdach). Spodziewać się też można szybkiego i nierównego zużycia opon.