Powiedzieć, że pan Baggott jest doświadczonym kierowcą, to nic nie powiedzieć. Emeryt z Wielkiej Brytanii ukończył kurs na prawo jazdy w 1936 r., a więc jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Jeździć nauczył się sześć lat wcześniej, gdy usiadł na farmie za kierownicą Forda T służącego do rozwożenia mleka.

Rodzinne hobby

To pierwsze, ale nie ostatnie auto z niebieskim owalem, z którym miał do czynienia pan Baggott. Jego pierwszym własnym samochodem też był Ford – Eight Popular kupiony w 1937 r. za 100 funtów (odpowiednik dzisiejszych 7 tys. funtów, czyli ok. 37,5 tys. zł). Rok później nabył Forda Anglię, a potem miał jeszcze ponad 20 innych fordów.

To jednak nic przy tym, ile samochodów tej marki zgromadziła jego rodzina. Łącznie to aż 140 sztuk starych aut przerabianych przez nich własnoręcznie w duchu starego, dobrego coachbulidingu i wykorzystywanych później w biznesie turystycznym. Ale jest taki Ford, z którym rodzina Baggottów nie miała jeszcze do czynienia.

Podróż w czasie

Brytyjski oddział Forda postanowił przenieść w czasie pana Baggotta i dostarczył mu w tym celu dwa samochody – Forda T z 1915 r. oraz świeżutkiego Mustanga Mach-E, który jest w tej sytuacji swego rodzaju symbolem, bo przedstawia nie tylko przyszłość firmy, ale też całej motoryzacji.

Emeryt podszedł ochoczo nie tylko do odświeżenia sobie wrażeń ze swoich motoryzacyjnych początków, ale też do sprawdzenia, czym będą jeździć następne pokolenia. Prawdopodobnie jest jedną z niewielu osób na świecie, która na podstawie własnych doświadczeń może konfrontować przeszłość motoryzacji z jej przyszłością.

“Od 10. roku życia podtrzymuję swoje zainteresowanie motoryzacją, a dziś interesuje mnie przejście na samochody elektryczne po wycofaniu przez rząd silników spalinowych, do których jestem przyzwyczajony” – mówi Harold Baggott. “Powspominałem sobie swoje historyczne jazdy Modelem T i zobaczyłem, co ma do zaoferowania przyszłość. To było ekscytujące móc zasiąść za kierownicą tego, czym, jak się spodziewam, będą jeździć moje prawnuki” – podsumował swój dzień 101-latek.