Senat debatował nad zmianami w ustawie Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw. Zgłoszona, a w głosowaniu przyjęta, została m.in. poprawka, w myśl której kierowcy mogliby bezkarnie przekraczać dozwoloną prędkość o 10 km/h. Poprzednio było to 5 km/h. Senator Stanisław Iwan (PO) zgłaszający tę poprawkę argumentował, że szybkościomierze w samochodach są wyskalowane tak, by pokazywać szybkość wyższą o 10-15 km/h. Jego zdaniem tolerancja błędu w takich urządzeniach wynosi 2,5 proc., a na to należy nałożyć jeszcze m.in. zużycie opon.

Inną poprawką, którą przyjął senat, jest wprowadzenie nowych limitów prędkości na autostradach i drogach szybkiego ruchu o dwóch pasach w każdym kierunku. Obecnie możemy na nich jeździć z maksymalną prędkością, odpowiednio, 130 km/h i 110 km/h. W myśl przyjętych poprawek wzrośnie ona do 140 km/h na autostradach i 120 km/h na drogach ekspresowych o wymienionych parametrach.

Obecna nowelizacja ustawy o ruchu drogowym jest reakcją na wyrok Trybunału Konstytucyjnego. W październiku 2009 r. TK uznał, że poprzednia nowela tej ustawy nie może wejść w życie. Zakwestionował nakładanie na kierowców kar w trybie administracyjnym z rygorem natychmiastowej wykonalności oraz możliwość sprzedaży pojazdu zatrzymanego do kontroli drogowej, nawet gdy nie stanowi on własności osoby kierującej.

W tamtej zmianie przepisów znajdował się również zapis o wynoszącym 10 km/h marginesie błędu.

Obecna nowelizacja zakłada, że z polskich dróg mają zniknąć atrapy fotoradarów, a urządzenia te mają być wyraźnie oznakowane i widoczne tak, by przede wszystkim spełniały rolę prewencyjną i przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Nowelizacja wydłuża okres postępowania mandatowego z 60 do 180 dni, co w zamierzeniu twórców ustawy ma odciążyć sądy grodzkie, gdzie trafiają sprawy o niezapłacone mandaty. Termin stu osiemdziesięciu dni, po upływie którego nie może nastąpić nałożenie grzywny w postępowaniu mandatowym, będzie liczony od dnia ujawnienia czynu przez urządzenie rejestrujące, a nie od dnia dokonania odczytu z urządzenia przez uprawnionego funkcjonariusza.