• Nowe mierniki będą wyposażone w funkcję nagrywania popełnionych wykroczeń drogowych
  • Urządzenia mają służyć nie tylko do pomiaru prędkości, ale także przekroczenia ciągłej linii czy przejazdu na czerwonym świetle
  • Minimalne wymogi pomiaru – od co najmniej 30 km/h do 220 km/h, zasięg do 1,2 km lub więcej
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Nie wszystkie policyjne przetargi wzbudzają duże zainteresowanie wśród oferentów. O ile bowiem policja nie narzeka na brak chętnych na dostawę radiowozów, to już w przypadku specjalnego sprzętu bywa znacznie skromniej. Tak było w przypadku postępowania na nowy sprzęt do kontroli ruchu drogowego. Do przetargu ogłoszonego przez Komendę Główną Policji zgłosiła się zaledwie jedna firma – warszawska Safety Camera Systems (kiedyś już dostarczyła ponad 450 laserowych mierników Ultralyte), i to ona zdobyła policyjne zamówienie.

Nowe laserowe „suszarki” pod koniec tegorocznych wakacji

Firma ze stolicy dostarczy trzysta nowych laserowych mierników prędkości z funkcją rejestracji obrazu (dodatkowe pięćdziesiąt w ramach zakupu opcjonalnego). Za całe zamówienie zainkasuje łącznie 7,8 mln zł (na zakupy zarezerwowano budżet w wysokości 8,4 mln zł). Na dostawę sprzętu jest niewiele czasu. Urządzenia w ramach zamówienia podstawowego (trzysta sztuk) powinny trafić do policyjnych jednostek nie później niż do dnia 31 sierpnia 2021 r. (nie wcześniej jednak niż 4 maja 2021 r.).

Nowy sprzęt to spore zmiany dla funkcjonariuszy i kierowców. Podczas kontroli ujrzymy nie tylko dane o zmierzonej prędkości, ale także film z pomiaru, dane o odległości, czas w sekundach (liczony od chwili rejestracji wykroczenia) oraz informacje o lokalizacji (na podstawie danych z GPS). Możliwość rejestracji filmów i zdjęć oznacza, że nowe mierniki przydadzą się także podczas wykrywania innych wykroczeń, takich jak przekroczenie ciągłej linii czy przejazd na czerwonym świetle. Niewykluczone, że przydadzą się również do pomiaru odległości między pojazdami (w zapytaniu ofertowym dostawca informował o możliwej aktualizacji oprogramowania). Na tym nie koniec.

Tryb nocny, siarczysty mróz i upały – policyjne wymogi

Zadbano o komfort pracy ze sprzętem. By ułatwić pracę funkcjonariuszom, przewidziano m.in. tzw. tryb nocny (dopuszczono dodatkowe podświetlenie ekranu). Ponadto urządzenia powinny być dostosowane do pracy w każdych warunkach atmosferycznych (w specyfikacji zamówienia wskazano deszcz, mgłę, śnieg i inne warunki pogodowe) oraz wodoszczelne i pyłoszczelne (IP55). KGP wymaga, by laserowe mierniki służyły policjantom nie tylko w największe upały (do plus 50 stopni Celsjusza) ale także podczas mroźnej zimy (od minus 20 stopni Celsjusza).

Dostawy nowego sprzętu dla drogówki to nie wszystko. Zwycięzca przetargu musi jeszcze przeprowadzić odpowiednie szkolenie dla funkcjonariuszy (po dwa na każde urządzenie). Otwartą kwestią pozostaje zatem, kiedy policja zacznie korzystać ze sprzętu na publicznych drogach.