Na początku marca Alfa Romeo pokazała Giulię w najmocniejszych odmianach GTA. Niespełna dwa miesiące później Włosi prezentują już kolejne wersje w specjalnym malowaniu, inspirowanym autami wyścigowymi z lat 60-tych. Auto wygląda świetnie, jest piekielnie mocne i szybkie, ale ma też astronomicznie wysoką cenę.

Nowa limitowana edycja Giulii GTA pod względem technicznym i koncepcyjnym czerpie inspiracje z Giulii GTA z 1965 roku - „Gran Turismo Alleggerita” zaprojektowanej przez atelier Autodelta w oparciu o Giulię Sprint GT. To auto ma na koncie całkiem pokaźną listę sportowych sukcesów na całym świecie. Stąd pomysł, aby w wersji GTAm obok klasycznego malowania pojawiły się też kombinacje nawiązujące do malowania aut biorących udział w zawodach w latach 60-tych.

Nowa Alfa Romeo Giulia GTA powstała na bazie wersji Giulii Quadrifoglio i tak jak ona napędzana jest silnikiem 2.9 V6 Bi-Turbo. Jednak w tym przypadku jego moc zwiększono do 540 KM. Co prawda limitowana wersja ma zaledwie o 30 KM więcej, ale jednocześnie ma niższą o 100 kg masę od wersji Quadrifoglio. Dzięki temu stosunek masy do mocy wynosi w tym przypadku zaledwie 2,82 kg/KM, co jest jednym z lepszych wyników w klasie.

Alfa Romeo Gulia GTA i GTAm – powstanie 500 sztuk

Specjalna wersja charakteryzuje się nietypowym malowaniem zaprojektowanym przez centrum stylistyczne Centro Stile Alfa Romeo. Nawiązuje ono do aut wyścigowych tej marki z lat 60-tych. Na pokrywie silnika umieszczone są elementy składowe logo Alfy Romeo, takie jak krzyż, wąż z herbu Viscontich i włoska flaga.

Klienci mogą zamówić swój wymarzony samochód w jednej z poniższych wersji kolorystycznych, a ponadto mają możliwość wybrania bocznego numeru limitowanej edycji i pokrowca Goodwool (odpowiednio do wybranego koloru nadwozia). Dodatkowy poziom personalizacji obejmuje wybór koloru zacisków hamulcowych, tapicerki foteli, tylnego pałąka, pasów bezpieczeństwa i przeszycia na siedzeniach.

Dla tych, którzy nie zdecydują się na personalizacje nadwozia przygotowaną przez Centro Stile Alfa Romeo, Giulia GTA i GTAm będą dostępne w trzech kolorach: czerwonym GTA Red, białym Trophy White i zielonym Montreal Green. Oczywiście, to nawiązanie do barw włoskiej flagi.

Alfa Romeo Giulia GTA i GTAm – cena

Giulia GTA w Polsce będzie kosztować co najmniej 175 890 euro, czyli nieco ponad 800 tys. złotych, natomiast GTAm to wydatek już 180 810 euro. Obie ceny zawierają już podatek VAT. Dla porównania Quadrifoglio kosztuje 86 500 euro, czyli niespełna 400 tys. złotych.

Co za to dostajemy? Oprócz limitowanej do 500 sztuk Giulii, także indywidualną ścieżkę zakupu i kilka gadżetów, jak kask w malowaniu auta i specjalny pokrowiec. Właściciel będzie mógł pondto uczestniczyć w kursie jazdy opracowanym przez Alfa Romeo Driving Academy. Dla kierowców modelu GTA przewidziany jest również zestaw odzieży rajdowej Alpinestars (kombinezon, rękawiczki i buty), dostępny na zamówienie wraz z autem.