Obecnie kontroli opłat za parkowanie dokonują piesze patrole. Ze zrozumiałych przyczyn kontrolerzy (jest ich 50) nie są w stanie objąć swoim zasięgiem całej strefy płatnego parkowania, która staje się coraz większa. W rezultacie wielu kierowców decyduje się na parkowanie bez płacenia. Ryzyko otrzymania mandatu (wynosi tylko 50 zł) jest stosunkowo niewielkie, a oszczędność spora, jeśli ktoś zostawia auto regularnie w strefie na kilka godzin (pierwsza kosztuje 3 zł; druga – 3,60; trzecia – 4,20 zł; kolejne – ponownie 3 zł).

Już nie unikniesz mandatu

Samochody, wyposażone w specjalne kamery, znacznie przyspieszą proces i zwiększą obszar kontroli, zmuszając kierowców do wnoszenia opłat i krótszego zajmowania miejsc. Urzędnicy twierdzą, że dzięki tzw. e-kontroli łatwiej będzie znaleźć wolne miejsce parkingowe.

Początkowo ZDM w Warszawie chce zamówić dwa pojazdy z napędem elektrycznym. Będą one jeździć po ulicach, na których parkowanie jest płatne, i dokonywać automatycznej kontroli. Zainstalowane na nich kamery będą odczytywać tablice rejestracyjnego zaparkowanych pojazdów, po czym system zweryfikuje czy mają one opłacony postój. Jeśli takiej informacji nie będzie, do właściciela samochodu zostanie wysłany list z mandatem. Żeby nie dochodziło do spornych sytuacji (np. kierowca może akurat iść do parkomatu) kontrole będą powtarzane w krótkim odstępie czasu.

Kiedy e-kontrola zacznie działać?

Rada Warszawy zdecydowała się na wprowadzenie nowego systemu kontroli opłat za parkowanie już w 2018 roku. Do pierwszego przetargu zgłosiły się trzy firmy, jednak żadna z nich nie była w stanie sprostać oczekiwaniom podczas testów.

- Nie dały one satysfakcjonujących efektów – w związku z tym zdecydowaliśmy się na powtórzenie przetargu. Mamy nadzieję że tym razem uda się wyłonić firmę która dostarczy system zdalnie kontrolujący opłaty za parkowanie – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Zarząd Dróg Miejskich.

Oferty przetargowe na wykonawców systemu będą przyjmowane do 29 marca br.

Dziennie ze Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie korzysta ok. 120 tys. samochodów. W 2018 roku wpływy z opłat za parkowanie wyniosły 100 mln zł.