W grudniu 2008 r. sędziowie ETS zakwestionowali ograniczenia w odliczeniu VAT, wprowadzone przez nasz rząd już po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Ministerstwo Finansów nie chciało pogodzić się z tą decyzją, bo w oczywisty sposób oznacza ona zmniejszenie wpływów do budżetu. Ostatecznie minister Jacek Rostowski ogłosił, że w przypadku odliczeń podatku VAT zastosowanie mają przepisy z 1 maja 2004 r. Z odliczeń korzystać mogą zatem firmy, które zdecydują się kupić samochód o ładowności ponad 500 kg, z fabryczną homologacją ciężarową.

Szansę na spory zysk zwietrzyły działające w Polsce koncerny motoryzacyjne. Już kilka tygodni po ogłoszeniu wyroku przez ETS na rynku zaczęły się pojawiać samochody spełniające nowe wymagania. Popyt na tego typu auta może być duży, gdyż z powodu kryzysu wiele firm odłożyło decyzję o wymianie floty samochodowej. Przedstawiamy krótki przegląd rynkowych nowości z kratką.

Chrysler

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z odpisu podatku VAT tylko w przypadku zakupu modelu Grand Voyager. Homologacja obejmuje wersje z silnikiem Diesla 2,8 l i benzynowym 3,8 l V6. Samochód jest przeznaczony dla czterech osób, a kratka została zamontowana za drugim rzędem foteli. Wygodę przewożenia ładunku ma zapewnić duży bagażnik o pojemności 2370 litrów.

Citroën

Grand C4 Picasso, Xsara Picasso, C8 i Jumpy to nowe, ciężarowe modele dostępne w polskiej ofercie Citroëna. Samochody dostępne są w szerokiej gamie silnikowej i wyposażeniowej. Najmniejszy z nich - Xsara Picasso - może przewozić cztery osoby. Pozostałe modele - aż pięć. Przedstawiciele Citroëna zapowiadają, że wkrótce na rynku pojawią się kolejne auta umożliwiające pełne odliczenie VAT od kosztów zakupu i eksploatacji.

Fiat

Grupa Fiat przygotowała do homologacji pięć modeli: Pandę, Punto, Bravo, Cromę i Alfę Romeo 159 w wersji kombi. Wszystkie samochody mają być czteroosobowe. Najmniejsze modele zostaną zbudowane na specjalnie przystosowanych do tego celu płytach podłogowych - będą się więc znacznie różnić od swych osobowych odpowiedników. Procedury homologacyjne wciąż trwają, dlatego na razie nie ma informacji o terminach wprowadzenia nowych modeli do polskiej oferty i ich cenach.

Ford

Koncern posiada w ofercie cztery modele z homologacją: Transit, Transit Connect, Fiesta Van i Ranger. Ford poinformował również, że pracuje nad dostosowaniem do nowych przepisów swoich modeli osobowych. Można już składać zamówienia na Fiestę Van, ale - według informacji polskiego dystrybutora - auto pojawi się u nas dopiero w maju.

Mercedes

Niemiecki koncern oferuje modele Vito w wersji Kombi, Univan i PKab, a także Viano. Możliwość odliczenia pełnej kwoty podatku VAT przysługuje również przedsiębiorcom, którzy dokonali zakupu pojazdu jeszcze w okresie obowiązywania ostrzejszych, niekorzystnych dla firm przepisów. Klienci, którzy od 22 sierpnia 2005 do 20 lutego 2009 r. kupili modele Vito lub Viano z homologacją ciężarową, mogą odzyskać nieodliczony podatek VAT. W takim przypadku Mercedes-Benz na życzenie klienta wystawi duplikat wyciągu ze świadectwa homologacji auta.

Renault

Jedynym osobowym modelem Renault, dostosowanym do nowych przepisów o podatku VAT, jest Trafic Passenger w wersji kombi. Auto może zabrać na pokład jednocześnie sześć osób i 3,6 m3 ładunku. Dzięki tym parametrom, Trafic od kilku lat jest w naszym kraju jednym z najpopularniejszych minibusów.

Škoda

W odpowiedzi na zmianę przepisów, Škoda Auto Polska S.A. przygotowała ciężarowe wersje czteromiejscowe swoich modeli osobowych z kratką umieszczoną za tylną kanapą. Już teraz dostępna jest Octavia Premia i Octavia Tour Premia, a w najbliższym czasie ma się jeszcze pojawić Roomster Premia. Ciężarowa Octavia będzie dostępna z pełną gamą silników benzynowych i Diesla. Ceny zaczynają się już od 46 tys. zł netto. Warto przypomnieć, że cały VAT można także odliczyć od dostępnych już wcześniej ciężarowych wersji dwumiejscowych - z kratką za przednimi siedzeniami - Fabia Van (w oparciu o Fabię hatchback), Fabia Van+ (w oparciu o Fabię combi) oraz Škodę Praktik.

Toyota

Japoński koncern oferuje w Polsce trzy modele dostosowane do nowych przepisów: RAV4, Land Cruiser i Avensis kombi. Ten ostatni model, a także RAV4 w wersji z kratką, może przewozić cztery osoby. Land Cruiser 120 i V8 - pięć osób. Dla polskich przedsiębiorców szczególnie atrakcyjnym modelem może się okazać Avensis, która ma opinię auta niezawodnego.

Volkswagen

Podatek można odliczyć od wszystkich dostawczaków niemieckiego koncernu. Najwięcej - aż 24 tys. zł - zyskają nabywcy siedmioosobowego Craftera. Volkswagen jako jedna z niewielu marek na naszym rynku, oferował modele z homologacją ciężarową nawet wtedy, kiedy odliczenie VATu od zakupu i paliwa nie było możliwe.

KOMENTARZ

Michał Bochiński, dyrektor handlowy, Euro-Car Sp. z o.o.:

- Jest oczywistym, że w dobie kryzysu (obecnego bardziej mentalnie, niż dotykającego przedsiębiorców bezpośrednio) każda ulga dotycząca zakupu i eksploatacji pojazdów ułatwi, bądź też przyspieszy decyzje zakupowe. Zapowiedzi Forda związane z uzyskaniem do końca bieżącego półrocza homologacji ciężarowej dla praktycznie wszystkich oferowanych przez nas modeli są bardzo budujące. Liczymy na wzrost zainteresowania naszymi pojazdami. Nie należy zapominać, że homologacja ciężarowa to także odpis VAT przy zakupie paliw i usług związanych z eksploatacją, ale także inna podstawa do ubezpieczenia pojazdu.