Klienci zaś chętniej naprawiają samochody tam, gdzie mniej płacą. Po upływie gwarancji z reguły omijają autoryzowane serwisy. Związek Dilerów Samochodów proponuje zmienić system rozliczania likwidacji szkód komunikacyjnych i zmniejszyć liczbę tzw. napraw kosztorysowych.

Natomiast ograniczenie szarej strefy w warsztatach przyniosłoby wpływy do budżetu ok. 1,1 mld, a podatek ekologiczny w miejsce akcyzowego to już kolejne 2,5 mld złotych. Związek proponuje też uporządkowanie systemu złomowania aut i obrotu częściami zamiennymi. Łącznie uzbiera się – lekko licząc – 4 mld zł. Propozycje zostały przesłane do Ewy Kopacz, jak i Beaty Szydło.

W sumie problem polega na tym, czy pomagać autoryzowanym warsztatom, czy też likwidować szarą strefę i o wiele tańsze usługi dla kierowców.

W najnowszym 29/2015 numerze tygodnika „Auto Świat” polecamy m.in.

AKTUALNOŚCI – pierwsze zdjęcia nowego Mercedesa klasy E, który zadebiutuje w 2016 r.; kombi, które zastąpi Subaru Legacy, Renault Talizman – nowa broń francuskiego koncernu oraz pierwsza jazda nowa Skodą Super Combi.

TESTY -   Volvo XC90 kontra BMW X5, Hyundai Grand Santa Fe i VW Touareg -porównanie wielkich SUV-ów; Kia Venga - funkcjonalne i oszczędne auto z silnikiem Diesla; testujemy koreańską nowość – SsangYong Tivoli oraz Peugeot 208 – miejskie auto z doładowanym silnikiem.

PORADY – sprawdziliśmy, ile kosztuje podróż autem po Europie; gdzie i za ile można zamontować hak holowniczy oraz test pianek i środków do czyszczenia tapicerki.

Z DRUGIEJ RĘKI – Fiat Panda 1.3 Multijet; najlepsze auta rodzinne – segment D – co warto kupić już za 4 tys. zł oraz Opel Astra II – co można samemu naprawić.

Foto: auto świat / Auto Świat

To wszystko w najnowszym wydaniu „Auto Świata” – w poniedziałek 13 lipca 2015 r. w kioskach. Zapraszamy do lektury.

Zapraszamy także na nasze łamy, do iPada i na oraz na nasz profil na Facebooku. W tej chwili mamy już ponad 122 tys. fanów. Ich liczba wciąż rośnie. A skoro już jesteśmy przy nowoczesnych mediach, to przypominamy o cotygodniowej wersji Auto Świata na tablety, w której oferujemy odbiorcom nie tylko to, co publikujemy w wersji drukowanej, lecz także dodatkowe zdjęcia i filmy.