Najczęściej żalą się kierowcy samochodów, którym cyklista nagle wjechał prosto przed maskę auta i cudem nie doszło do wypadku albo przejeżdżał z dużą prędkością przez przejście dla pieszych, a powinien tam po prostu zejść z jednośladu i przeprowadzić go na drugą stronę ulicy.

Poważnym zagrożeniem są też nieoświetlone rowery i rowerzyści bez kamizelek odblaskowych, zwłaszcza wieczorem. Nie mówiąc już o tych, którzy prowadzą swoje jednoślady, gdy są pod wpływem alkoholu.

W ostatnich latach rowerzyści otrzymali wiele przywilejów na drogach, ale korzystając z nich, zapominają o zachowaniu szczególnej ostrożności czy też o podstawowych zasadach bezpieczeństwa jazdy. Wielu z nich czuje się tak, jakby tylko to oni mieli prawo korzystać z jezdni.

Statystyki policyjne mówią o coraz większej liczbie wypadków z udziałem rowerzystów. Część z nich wynika z pewnością z ich winy, ale kierowcy też nie są święci. Widać, że konflikt między tymi dwoma grupami osób korzystających z dróg narasta.

Kierowcy aut postulują, żeby rowery objąć obowiązkiem rejestracji oraz ubezpieczenia OC i NNW. Może rzeczywiście mają trochę racji. Szerokiej drogi życzymy wszystkim!

Tym krótkim felietonem zaczynamy najnowsze wydanie Auto Świata, w którym jak zawsze znajdziecie materiały, które powinny zainteresować każdego fana motoryzacji.

Zaczynamy od prezentacji drugiej generacji Volkswagena Tiguana – czy nowy model sprosta oczekiwaniom klientów? W tym wydaniu nie mogło zabraknąć prezentacji następcy jednego z najpopularniejszych na naszym rynku SUV-ów – jesteście ciekawi jak wygląda i co oferuje nowa Kia Sportage – tego dowiecie się z naszej prezentacji nowej generacji koreańskiego SUV-a. Dział aktualności kończymy naszą relacją z pierwszych jazd nowym Jaguarem XF – sprawdźcie, czy „Brytyjczyk” jest w stanie zagrozić BMW serii 5 i Mercedesowi klasy E?

W dziale testy znajdziecie materiały, które powinny zainteresować każdego fana motoryzacji – zarówno tego który jest zainteresowany autem miejskim, jak i tego, którego kręcą samochody sportowe. Zaczynamy zatem od porównania 3-drzwiowych miejskich aut z silnikami benzynowymi. Które okaże się lepsze? Hyundai i20, Opel Corsa, Peugeot 208 czy Seat Ibiza? Następnie pod naszą lupę bierzemy usportowionego Nissana Pulsara – czy przestronnym kompakt ze 190 konnym benzyniakiem to dobry wybór?

Nowa Skoda Superb przebojem wbija się na rynek. Nie możemy jej pominąć, dlatego też przygotowaliśmy dla was test najwyższej wersji Laurin&Klement – czy warto zainteresować się tym modelem? Dla miłośników jazdy bez dachu mamy test roadstera – czyli Audi TT.

Testy kończymy w tym tygodniu prawdziwym wyzwaniem – Błażej postanowił wybrać się nad morze elektrycznym BMW i3. Jesteście ciekawi jak mu poszło? Odpowiedź znajdziecie w najnowszym numerze Auto Świata.

Porady w tym tygodniu zaczynamy od tanich sposobów na pozbycie się z nadwozia drobnych uszkodzeń. A dla tych którzy chcą zadbać o swoje auto przygotowaliśmy porady pokazujące jak z tapicerki skutecznie usunąć plamy.

W dziale używane przygotowaliśmy w tym tygodniu test długodystansowy Mercedesa klasy B, oraz zestawienie 5 kompaktowych kombi.

Kończymy fascynacjami w których prezentujemy Citroen CX GTi – zachwycające gran turismo sprzed czterech dekad.

 Foto: auto świat / Auto Świat

To wszystko w najnowszym wydaniu Auto Świata – w poniedziałek 31 sierpnia 2015 r. w kioskach.

Zapraszamy także na nasze łamy, do iPada i na oraz na nasz profil na Facebooku. W tej chwili mamy już prawie 130 tys. fanów. Ich liczba wciąż rośnie. A skoro już jesteśmy przy nowoczesnych mediach, to przypominamy o cotygodniowej wersji Auto Świata na tablety, w której oferujemy odbiorcom nie tylko to, co publikujemy w wersji drukowanej, lecz także dodatkowe zdjęcia i filmy.

Zapraszamy do lektury.