• W przypadku awarii na ruchliwej jezdni ważne jest, by kierowca oraz wszyscy pasażerowie wyszli z auta
  • Nieustawienie trójkąta ostrzegawczego stworzy zagrożenie na drodze i narazi nas na mandat
  • Warto sprawdzić przyczyny awarii często jest ona prozaiczna i problem można rozwiązać samodzielnie
  • Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Gdy auto odmówi nam posłuszeństwa, powinniśmy przede wszystkim pamiętać, aby nie ulegać negatywnym emocjom. Panikowanie to najgorsze, co można zrobić w sytuacji nieoczekiwanej awarii auta na drodze. Wystarczy na spokojnie wykonać parę czynności, które pozwolą uniknąć kolejnych przykrych wydarzeń.

1. Zjedź na pobocze i włącz światła awaryjne

Przede wszystkim postaraj się zjechać lub przepchnąć samochód na pobocze. Następnie włącz światła awaryjne. To ważne, by o nich pamiętać, ponieważ pozwalają szybciej dostrzec innym kierowcom zepsuty pojazd.

2. Bezpiecznie opuść pojazd i załóż kamizelkę odblaskową

Jeśli awaria miała miejsce na ruchliwej jezdni, bardzo istotne jest, by kierowca oraz wszyscy pasażerowie wyszli z auta. Nierzadko mamy bowiem do czynienia z sytuacją, gdy w zepsuty pojazd uderza inny samochód.

Należy pamiętać o kamizelkach odblaskowych dla kierowcy i pasażerów. Stajemy się dzięki nim dużo bardziej widoczni na drodze, co jest szczególnie istotne po nastaniu zmroku.

3. Ustaw trójkąt ostrzegawczy

Naszym kolejnym zadaniem jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Dzięki niemu inni kierowcy będą mogli szybciej dostrzec awarię, co zmniejsza ryzyko wypadku. Według przepisów trójkąt należy wystawić 100 m za pojazdem.

Nieustawienie trójkąta ostrzegawczego stworzy niepotrzebne zagrożenie na drodze, a także sprawi, że narazimy się na mandat.

4. Sprawdź przyczyny awarii

Jeszcze kilkanaście lat temu w przypadku awarii auta kierowca z reguły próbował poradzić sobie sam. Dziś, w dobie samochodów nafaszerowanych elektroniką, coraz częściej nawet do drobnej awarii wolimy wezwać mechanika. Dość często okazuje się jednak, że przyczyna usterki jest prozaiczna i problem można rozwiązać samodzielnie.

5. Skontaktuj się z pomocą drogową

Jeśli nie udało nam się usunąć awarii własnymi siłami, powinniśmy wezwać pomoc i zawiadomić o nieplanowanym postoju zarządcę drogi. Służby drogowe przyjadą do nas i zabezpieczą pachołkami miejsce awarii auta. O taką pomoc można poprosić pod numerem centrum alarmowego, które zwykle znajdują się na biletach autostradowych, przydrożnych tablicach, a także na stronach internetowych zarządcy drogi.

Jeśli z jakichś przyczyn nie możesz skorzystać z telefonu komórkowego na autostradzie, pomoc można wezwać przez jeden z telefonów alarmowych, które umieszczone są przy drodze w jaskrawo żółtych lub pomarańczowych budkach z napisem SOS.