Nowelizacja rozporządzeń o rejestracji i oznaczaniu pojazdów, przygotowywana przez Ministerstwo Infrastruktury, to efekt ubiegłorocznej Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, w której widnieje zapis, że: „pojazd elektryczny i pojazd napędzany wodorem posiadają tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu”.

Przepis wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku. Po tym terminie samochody z napędem elektrycznym będą od razu widoczne na drodze. Stanie się tak dzięki dedykowanym tablicom rejestracyjnym z zielonym tłem. Cyfry i litery pozostaną w czarnym kolorze.

To samo będzie dotyczyć aut na wodór, ale te jeszcze nie są i raczej nie będą w najbliższych latach oferowane na polskim rynku. Powodem jest ograniczona liczba takich modeli, a przede wszystkim brak stacji tankowania wodoru (pierwsze dwie do 2021 roku zamierza otworzyć Lotos).

Auta elektryczne (akumulatorowe i wodorowe) będą się również wyróżniać naklejkami legalizacyjnymi - z czerwoną obwódką dla samochodów elektrycznych i żółtą dla wodorowych.

Zmiany nie obejmą coraz popularniejszych na naszym rynku samochodów hybrydowych (nawet typu plug-in).