W wigilię św. Andrzeja, a więc w nocy z 29 na 30 listopada tradycyjnie obchodzone są andrzejki, będące dla wielu osób okazją do zorganizowania zabawy. Niektórzy jednak zdecydują się na świętowanie podczas tego weekendu i o nich nie zapomina policja.

"Wiele osób spędzi ten czas poza domem, dlatego przemieszczając się po drogach, warto zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych. Apelujemy do kierujących pojazdami o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym nieprowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu" — zaznaczył nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Przeczytaj również: Kierowca z Turcji momentalnie uzbierał 56 punktów karnych i dostał 3,5 tys. zł mandatu

Dodał, że kierowcy mogą spodziewać się wzmożonych kontroli na drogach. "Należy mieć na uwadze, że kierujący pojazdem jest odpowiedzialny nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też za zdrowie i życie innych uczestników ruchu drogowego, dlatego hasło +Piłeś? Nie jedź!+ powinno przyświecać każdemu kierowcy, nie tylko w najbliższe dni, ale przez cały rok" — podkreślił nadkom. Opas.

Przypominał, że bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest tzw. nieświadoma nietrzeźwość. "Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i nie zdaje sobie sprawy, że wciąż ma go w swoim organizmie. Bywa tak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje wytrzeźwienia. Dlatego, zanim wsiądziemy za kierownicę, warto poddać się badaniu na określenie stanu trzeźwości. Badanie można wykonać w jednostkach policji" — poradził.

Przeczytaj również: Pijany kierowca straci auto, a kto zapłaci za parking i OC? Emocje wokół nowej ustawy rosną

Jeżeli zdecydujemy się — podkreślił — na powrót ze spotkania towarzyskiego pieszo, również zadbajmy o własne bezpieczeństwo. "O tej porze roku warto być widocznym na drodze i nosić elementy odblaskowe, w taki sposób, by były widoczne dla innych użytkowników drogi" — zaznaczył Opas.

Przytoczył też statystyki. Tylko w tym roku zatrzymano ponad 88 tysięcy nietrzeźwych kierowców (rok temu było ich ponad 84 tys.). Ponad 45 tysięcy z nich miało w organizmie 0,5 promila i więcej. (PAP)