Dla wielu Polaków część znaków stojących przy niemieckich drogach pozostaje niezrozumiała. To dlatego, że w Polsce niektórych z nich się nie stosuje. Ale nieznajomość prawa nie zwalnia z jego przestrzegania i tak jest również w przypadku znaku nakazu 223.1.

Sam znak wygląda dość znajomo. Na niebeskim tle umieszczone są trzy lub cztery białe strzałki skierowane do góry, a różnica polega na tym, że dwie prawe oddzielone są ciągłą białą linią. Ponieważ jest to znak nakazu, to kierowcy, którzy nie stosują się do niego, muszą liczyć się z mandatem w wysokości 75 euro i jednym punktem karnym.

Stosowane w Niemczech znaki nakazu, wyznaczające początek i koniec odcinka, na którym pobocze pełni rolę pasa ruchu Foto: istock
Stosowane w Niemczech znaki nakazu, wyznaczające początek i koniec odcinka, na którym pobocze pełni rolę pasa ruchu

A co w ogóle oznacza to oznakowanie? Jest ono stosowane na autostradach i oznacza, że twarde pobocze ma być używane jako prawy pas ruchu. W ten sposób z odcinków o np. dwóch pasach ruchu tworzy się odcinki z trzema pasami.

Kierowcy powinni korzystać z pobocza jako pasa ruchu aż do miejsca, w którym ustawiony jest znak z przekreśloną na czerwono białą strzałką. Od tego miejsca autostrada ponownie staje się dwupasową z poboczem. Innym znakiem wskazującym na koniec możliwości korzystania z pobocza jako pasa ruchu jest tablica, na której prawa strzałka wygięta jest w lewo.